Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Poražení roku 2011: (všeho)schopný Tluchoř i oplzlý Barták

Česko

  9:00
PRAHA - Někdejší šéf občanských demokratů Petr Tluchoř ve sněmovně doplatil na dubnovou vládní krizi, během níž vyšlo najevo, že měl s Kristýnou Kočí (tehdy ještě Věci veřejné, nyní po vyloučení nezařazená) vyjednávat o podpoře pro Nečasovu vládu bez účasti nejmenší koaliční strany.

Šéf poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř foto: ČTK

Muž, který stál v pozadí úspěchů ODS při znovuzvolení Václava Klause prezidentem a zásluhy se mu připisují i za zvolení Petra Nečase předsedou občanských demokratů, tak během pár týdnů skončil bez jakékoliv stranické funkce.

ČTĚTE TAKÉ:

Zhodnotit náhlý veletoč Tluchoř pro LN odmítl. Celý den nezvedal telefon, neodpovídal na SMS zprávy a k zastižení nebyl ani přes své asistenty. Na uplynulý rok nebude rád vzpomínat ani Petr Fejk, někdejší ředitel pražské zoo, šéf českého domu v New Yorku a také nadstarndardně placený ombudsman českých hrad.

Podívejte se na vizitky "poražených":

Petr Tluchoř

Šéf poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř

* Do ODS vstoupil v roce 1996. O tři roky později se stal zastupitelem města Brandýs nad Labem, funkci vykonával sedm let.
* V roce 2001 již vedl oblastní sdružení ODS Praha-východ.
* Do vyšších pater politiky vstoupil v roce 2004, když jako první náhradník středočeské kandidátky ODS nastoupil na uvolněné poslanecké místo.
* V parlamentních volbách v roce 2006 poslanecký madát obhájil. Během druhého období ve sněmovně se vypracoval z řadového poslance na významného sněmovního funkcionáře. Stal se šéfem poslaneckého klubu ODS a etabloval se ve sněmovních výborech a komisích.
* Letos na jaře se pustil do zákulisní hry, kterou nezvládl. Stál v pozadí puče ve Věcech veřejných, který se nakonec obrátil proti jeho organizátorům a Tluchoř přišel o sněmovní funkci.
* V říjnu se pak marně pokoušel probojovat do čela středočeské stranické organizace.

Petr Fejk

Petr Fejk

* Někdejší úspěšný ředitel pražské zoo, posléze jednoroční šéf České národní budovy v New Yorku (odešel kvůli koncepčním sporům s nadřízenými) se stal v březnu ombudsmanem Českých drah.
* Měl zajistit zlepšení servisu pro cestující - když vyšel najevo jeho měsíční čtvrtmilionový plat, v červnu skončil a funkce zanikla.
* Nyní se spekuluje o tom, že by se mohl stát šéfem zoo v Brně, kde běží výběrové řízení. Brno už před lety podobně sáhlo třeba po exšéfovi pražského Národního divadla Danielu Dvořákovi.
* Fejk ale svůj nástup včera pro LN označil za lež. „Nesmyslů o sobě jsem za poslední dobu slyšel mnoho a tento patří k nim,“ uvedl.

Ivana Königsmarková

U Obvodního soudu pro Prahu 3 pokračoval proces s prezidentkou Unie porodních...

* Dvě hodiny se obhajoba na konci listopadu marně snažila přesvědčit odvolací soud, že prezidentka Unie porodních asistentek Ivana Königsmarková nechybovala, když v červenci 2009 vedla porod, po němž novorozenec přišel o zdraví a následně i o život.
* Městský soud v Praze potvrdil původní verdikt: ženu za chyby potrestal dvouletou podmínkou. Navíc musí zdravotní pojišťovně uhradit výdaje na léčbu dítěte 2,7 milionu korun.
* Rozhodnutí nesla Königsmarková emotivně. Označila je za spiknutí lékařů, „kterým jde jen o peníze“. Chystá se proto ještě k poslední instanci: podá dovolání k Nejvyššímu soudu.

Jaroslav Barták

Pražský lékař Jaroslav Barták

* Vlivný lékař a spolumajitel modřanské kliniky skončil v srpnu po návratu z dovolené za mřížemi. Policisté jej zadrželi přímo na ruzyňském letišti a poslali do vazby, kde je dosud.
* Barták je stíhaný za sexuální napadání svých asistentek. Svědčí proti němu už minimálně deset žen, na nichž se lékař měl dopouštět znásilnění, vydírání, nebezpečného vyhrožování, ublížení na zdraví či omezování osobní svobody. Aféru rozpoutala jedna z lékařových bývalých asistentek, kterou měl Barták trýznit na Filipínách. Postupně se ukázalo, že podobně se Barták choval i v řadě dalších případů.

Uplynulý rok však symbolizují kromě jiného například i odchody řady velkých hráčů: postupně skončil šéf Sazky Aleš Hušák, generální ředitel ČT Jiří Janeček či vládce ČEZ Martin Roman.

Kdo zmizel ze scény?

Bývalý ředitel gigantu ČEZ Martin Roman
Šéf Sazky Aleš Hušák.
ČT chystá pro příští rok nové vysílací schéma
Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká.

MARTIN ROMAN
* Sedm a půl roku stál v čele nejziskovější české společnosti - ČEZ. I proto informace o jeho konci, kterou jako první 14. září zveřejnily LN na svém serveru lidovky.cz, aspiruje na titul ekonomické zprávy roku.
* Oficiálně odstoupil Martin Roman v půlce září. Funkční období v představenstvu mu přitom mělo vypršet až v únoru 2012. „Pan premiér mě požádal, zda bych mohl své dlouholeté zkušenosti zúročit jako předseda dozorčí rady. Tuto nabídku jsem přijal,“ komentoval to Roman.
* Přesto není možné říci, že ztratil veškerou moc. Z pozice předsedy dozorčí rady má totiž stále významný vliv na chod skupiny ČEZ a přitom se zbavil značného dílu mediální pozornosti.
* Největší porce pozornosti ho však zřejmě ještě čeká: detektivové z Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality už v září začali zkoumat okolnosti, za nichž přešla v letech 2002 a 2003 Škoda Holding do rukou investorů skrytých za skupinou Appian. V některých firmách, přes které tekly prostředky na nákup Škody, přitom podle informací MF DNES figurovali i tehdejší manažeři Škody v čele s Martinem Romanem.

ALEŠ HUŠÁK
* Další z velkých hráčů, který se musel v loňském roce poroučet.
Nadvláda Aleše Hušáka nad loterijním gigantem Sazka skončila v pátek 27. května.
* Za šestnáct let v čele firmy si vybudoval auru tyrana, diktátora či (všeho)schopného stratéga. Také kvůli tomu se stále hovoří o tom, že neřekl v Sazce poslední slovo.
* Potvrzuje to ostatně i sám Hušák. V prosincovém rozhovoru pro Mf DNES připustil, že má zálusk na zisk O2 areny. Tedy stavby, která paradoxně odstartovala problémy Sazky a stála Hušáka místo.
* „V Sazce je několik věcí, o které bych zájem měl. Otevřeně říkám, že mě zajímá hala a vinařství,“ uvedl v rozhovoru Hušák s tím, že je to zatím spíše „teoretické přání“.
Zároveň připustil, že pokud bude šance, určitě se o halu i vinařství Kolby bude ucházet. Odkud by na investici vzal, neupřesnil.
* Sazku od listopadu vlastní Sázková kancelář vlastněná firmami PPF a KKCG. Ty patří mezi největší věřitele Sazky. Ve výběrovém řízení ji získaly za 3,81 miliardy Kč.
Insolvenční správce Josef Cupka nyní připravuje vypořádání s věřiteli Sazky.

JIŘÍ JANEČEK
* Červnová schůze Rady České televize byla tuctová jen v prvních třech bodech svého programu. Ve čtvrtém si vzal slovo tehdejší generální ředitel Jiří Janeček a oznámil, že ke konci srpna skončí ve funkci. Překvapivý a náhlý odchod zdůvodnil zdravotními problémy.
* Osmiletá éra Janečka v čele veřejnoprávní televize (byl nejdéle sloužícím porevolučním šéfem ČT) byla spjata především s přechodem na digitální vysílání a se zavedením zpravodajského kanálu ČT24. A také milionovými odměnami.
* Janeček zdůrazňoval, že odchází s čistým štítem. Hned v červnu pro LN připustil, že „se možná zase brzy vynoří“. Spekulace, že má fungovat jako poradce nového ředitele Petra Dvořáka, se nepotvrdily. Dvořák odmítl, že by pro Janečka funkci chystal. V současnosti se tak Janeček podle všeho naplno věnuje léčení, což opakovaně označuje za aktuální prioritu.

RENATA VESECKÁ
* K 1. lednu skončila jako šéfka Nejvyššího státního zastupitelství. V kariéře žalobkyně měla původně pokračovat jako řadová zaměstnankyně vrcholného orgánu soustavy státních zastupitelství, sama však v únoru rezignovala.
* V červnu se ukázalo, že Vesecká nově pracuje v hradecké advokátní kanceláři Kalcso, Vesecká, Kropáčová Kalcsová. Že právě v Hradci mohla získat už dříve „trafiku“ jako krajská žalobkyně, Vesecká odmítla. Docílila tak alespoň toho, že spolu s dalšími šesti špičkami tuzemské justice vyhrála spor s bývalou nejvyšší státní zástupkyní Marií Benešovou. Ta se musela omluvit za to, že Veseckou a spol. označila za „justiční mafii“. Benešová to chce ještě zvrátit dovoláním.

Autor: