2. listopadu 2009 11:05, aktualizováno  12:08 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Porcování medvěda: olomoucký hejtman přihrál miliony své obci

senátor Martin Tesařík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy senátor Martin Tesařík | foto: Lidové noviny

PRAHA Ministerstvo financí se snaží šetřit, kde se dá. V rozpočtu na příští rok tak třeba nenechalo ani korunu na tzv. "porcování medvěda" - tedy na tradiční poslanecké dotace "svým" obcím. Jenže poslanci si cestičku k penězům našli.

Bouzov má jako jedna z mála obcí jistotu, že si letos ukousne z takzvaného porcování medvěda. A to ještě dlouho předtím, než budou poslanci hlasovat, kam pošlou miliony na tělocvičny či hřiště.

"Porcování medvěda" je mezi poslanci zavedený termín. Vystihuje praxi, kdy poslanci posílají peníze do "svých" regionů.

V minulých letech nechával ministr financí pravidelně k dispozici několik miliard, o které se pak poslanci doslova poprali. Tradičně tak

Hejtman Tesařík má Bouzov rád

Komu mohou být Bouzovští vděční? Bývalému poslanci a současnému hejtmanovi Olomouckého kraje Martinu Tesaříkovi (ČSSD). Ten si Bouzov oblíbil a vloni se pro místní časopis přiznal, že zde chce dokonce - podle svých slov - strávit podzim života. "Při svých cestách sem jsem poznal nejen bouzovskou přírodu, ale navázal jsem zde i mnohá přátelství a kontakty s místními lidmi. Zakoupil jsem v Bouzově pozemek, kde bych rád postavil svůj dům," prohlásil.

Sám hejtman se k dotaci hlásí s tím, že na tom nic špatného nevidí. Peníze pro Bouzov zařadil ještě jako poslanec v loňském roce. Prvních sedm milionů doputovalo do obce už letos, dalších sedm milionů je připraveno v rozpočtu na příští rok. "To je pokračování dotace z loňského roku. Pan starosta se na mě obrátil s žádostí o dotaci, abych mu pomohl s postavením tělocvičny, která je v této lokalitě nezbytně nutná," říká Tesařík.

miliardy například putovaly na křesťanskou sportovní organizaci Orel, všemožné přestavby škol a někdy také na fotbalové kluby.

"Medvěd" je pro poslance důležitý
Letos bude ale praxe jiná. Českem zmítá ekonomická krize. I proto ministerstvo financí pod vedením Eduarda Janoty dopředu oznámilo, že poslanci by měli na "porcování medvěda" zapomenout.

"Medvěd" je ale pro poslance důležitý. Mohou pak svým regionům ukazovat, že se o ně opravdu starají. Cesta, jak poslat peníze do regionů, je tedy letos složitá. Jednou z nich je zařídit to tak, že peníze jsou vázané již v rozpočtu. To je ale velmi těžké.

Také kvůli tomu vznikla v rozpočtu speciální kapitola. Jmenuje se "Akce financované z rozhodnutí Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR". V rozpočtech se objevuje již od roku 2007. Kapitola se skrývá na samém závěru rozpočtu. A právě sem se dokázala propracovat tělocvična v Bouzově.

Výběr za zavřenými dveřmi hraničí s porušením zákona
Dotace se do kapitoly vybírají za zavřenými dveřmi. A to je ta nejlepší možnost, jak si přece jen "ukrojit" kousek z dotací. O takové dotaci se dohadují jen poslanci mezi sebou v rozpočtovém výboru.
Právě rozpočtový výbor v těchto dnech sbírá jednotlivé žádosti a v polovině týdne se rozhodne, která z nich má šanci.

Takovou praxi, kdy se za zavřenými dveřmi poslanci mezi sebou dohadují, co kam pošlou, kritizují různá občanská sdružení. Podle nich je takový výběr naprosto netransparentní a může i hraničit s porušením zákona.

"Proces porcování medvěda se tímto posunem směrem k dotačnímu řízení stal zaprvé už zcela neprůhledným, neboť není stanoven způsob rozhodování ani kritéria hodnocení a zároveň nevíme, který poslanec tlačí kterou dotaci, a zadruhé se tímto pokusem o legitimizaci dostalo porcování medvěda paradoxně mimo zákon, neboť rozpočtový výbor ani sněmovna nejsou obecně oprávněny rozhodovat o poskytnutí dotací," tvrdí Tomáš Kramár ze sdružení Oživení.

"Medvěd" je téměř neporazitelný

V historii se už vyskytlo mnoho návrhů, jak "porcování" omezit. Exministr financí Miroslav Kalousek například před lety navrhl, aby poslanci mohli peníze určené na projekty pouze snižovat. To se ale ve sněmovně s odezvou nesetkalo.

Pro letošek si zákonodárci z některých politických stran předem zakázali posílání příspěvků do regionů. Konkrétně ČSSD, ODS, lidovci i zelení se předem distancovali od tohoto medvěda. "Já předpokládám, že poslanci Občanské demokratické strany nebudou přicházet s návrhy, které budou někomu něco slibovat, aniž by řekli, odkud se má brát," prohlásil předseda klubu ODS Petr Tluchoř.

"Budeme jednoznačně a už tradičně proti tomu, aby vůbec byly ministerstvem financí na "medvěda" vyčleněny jakékoli peníze. V souladu s tím budeme i hlasovat ve sněmovně," dodal předseda zelených Ondřej Liška.

Ministr financí Eduard Janota již dříve řekl, že žádné peníze na tyto účely v rozpočtu nejsou. Poslanecká dovednost ale dokáže každý rok, že peníze se dají v rozpočtu vždy přesouvat tak, aby se na dotace našly.