11. ledna 2017 15:10 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Porodila doma a odmítala převoz do nemocnice. Teď má dostat 100 tisíc i omluvu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 26Diskuse
Porod - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Porod - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA/BRNO Žalobci uspěli u odvolacího soudu ve sporu mezi brněnskými zdravotníky a rodičkou, která porodila doma a následně odmítala převoz do nemocnice. Rodička a její syn se tak téměř po sedmi letech dočkají omluvy za zásah do osobnostních práv. Každý navíc získá finanční odškodněné ve výši padesát tisíc korun.

Spor mezi brněnskou záchrankou a rodičkou dospěl po sedmi letech ke svému závěru. Vrchní soud v Olomouci potvrdil správnost rozsudku Krajského soudu v Brně. Dal tedy za pravdu žalobcům, informovala nezisková organizace Liga lidských práv.

Rodina poukazovala na to, že lékař záchranné služby nemůže za asistence policie přinutit rodičku k převozu novorozence narozeného doma za situace, kdy je dítě v pořádku a rodiče si s ním po porodu přejí zůstat doma. Spor se týkal i toho, kdo nese odpovědnost za podchlazení dítěte, které bylo zjištěno po příjezdu do nemocnice.

Rodička i její syn se tak pravomocně dočkají omluvy za zásah do jejich práv v souvislosti s nedobrovolným převozem do nemocnice po porodu. Každý z nich se dočká i finančního zadostiučinění ve výši padesát tisíc korun. Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje však může ještě podat dovolání k Nejvyššímu soudu.

„Zdravého novorozence nelze automaticky považovat za ohroženého jen proto, že je novorozenec. Rodiče měli právo se bez nátlaku a svobodně rozhodnout, jakou péči o dítě zvolí, zda se dostaví k dalším vyšetřením do porodnice nebo zda vyhledají péči pediatra dle svého výběru,“ uvedla k rozsudku v oficiálním prohlášení právnička Zuzana Candigliota, která zastupuje rodičku. Její jméno LLP nezveřejňuje.

„V závěrečné řeči jsem zdůraznila, že v českém právu neexistuje povinnost rodičů nechat své dítě po porodu automaticky hospitalizovat. To, co je v zájmu dítěte, posuzují primárně jeho rodiče, a ti berou v úvahu i jiné okolnosti než striktně medicínské hledisko, například zájem dítěte na klid po porodu, kontakt s matkou a bezproblémové kojení,“ dodala advokátka.

Rodička celý spor zahájila už v květnu roku 2010, když podala ke státnímu zastupitelství oznámení o protiprávním jednání. Další stížnosti na lékaře záchranné služby podala také také k České lékařské komoře a vedení Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje. Stěžovala si i na personál Fakultní nemocnice Brno kvůli přístupu jejího personálu.

skŠárka Kabátová
  • 26Diskuse

Najdete na Lidovky.cz