Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Porodnice legalizují úplatky

Česko

První porodnice se snaží zabránit korupci: nabízí oficiální platby za výběr lékaře * Chybí ale jasná pravidla v zákoně

PRAHA Je to masově rozšířená praxe. Chcete, aby byl u porodu vašeho dítěte lékař, kterého již znáte? Není problém, pokud mu zaplatíte do kapsy tu deset, tu patnáct tisíc korun.

Nyní se první porodnice snaží s těmito úplatky skoncovat. Kdo požaduje nadstandardní služby u porodu, může si připlatit, ale legálně.

„Chtěli jsme, aby to bylo kodifikované a mělo to oficiální rámec, protože se to dělá neoficiálně nebo na bázi přátelských vztahů,“ říká primář porodnice v Šumperku Miloš Vysloužil.

Tato porodnice zavedla oficiální nadstandardní službu výběru porodníka loni v létě. „Šumperská porodnice je tak jednou z mála v České republice, které nadstandardní službu výběru porodníka nabízí,“ říká mluvčí vlastníka nemocnice Tomáš Želazko.

Díky tomu teď mají v Šumperku přehled, kolik rodin má o tuto službu skutečně zájem. Ze všech matek v roce 2008 ji využila čtyři procenta, tedy zhruba čtyři desítky.

„Není to nijak masově využívaná služba. Ani to intenzivně nenabízíme. Jsou ale ženy, které chodí k určitému lékaři, znají se s ním a mají samy aktivně o jeho péči při porodu zájem,“ uvádí Vysloužil. Dá se ale čekat, že větší zájem o placený výběr lékaře mají lidé ve větších a ekonomicky silnějších městech. Zda se takovým postupem skutečně zamezí všem úplatkům tohoto typu, je otázka. Podstatné je, aby část platby, která půjde lékaři, byla dostatečná. Tak vysoká, aby se mu nevyplatilo dál žádat úplatky.

Možnost legálně zaplatit za výběr lékaře v porodnici, to bylo také motto ministerstva zdravotnictví, když prosazovalo reformu. Porodnice ale v praxi ukazují, že to jde udělat i bez nového zákona. „V tomto problém není, naše právní oddělení to ošetřilo,“ ujišťuje Vysloužil. „Není to platba za odvedený porod, ten je placen ze zdravotního pojištění,“ vysvětluje.

Také první náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr uznává, že i dnes je možné legální platby za výběr lékaře zavést. Nová legislativa by to ale podle něj usnadnila. „Myslím, že to při troše dobré vůle možné je, když se pacient s porodnicí dohodne. Je to ale sporné, na hraně. Vyžadovalo by to lepší právní úpravu,“ říká Šnajdr. Po změně zákona by například pacient mohl snáz reklamovat, když se „předplaceného“ lékaře nedočká.

Pokračování na straně 4

Kdo požaduje nadstandardní služby u porodu, může si připlatit. Už se to nemusí dít jen načerno

Dokončení ze strany 1

Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka by nemělo zavádění oficiálních ceníků za konkrétní lékaře prakticky nic bránit. „Žádná obecná pravidla neexistují. Je to ale služba nehrazená ze zdravotního pojištění, a proto je legální si za to připlatit,“ soudí Kubek.

Že není legislativa v tomto směru rozhodně ideální, potvrzuje ovšem Jindřich Tošner, přednosta porodnické kliniky v Hradci Králové. „Myslím, že by rodička měla mít možnost rodit s tím, ke komu má důvěru. Naráží to ale na předpisy,“ říká. Sám se snažil oficiální platby za výběr lékaře ve své nemocnici prosadit. „Navrhoval jsem toto nejen u porodů, ale i u operací, aby se předešlo korupci. Dnes nejsou stanovena žádná oficiální pravidla,“ vysvětluje Tošner. Podle jeho představ by se sepsala smlouva, část peněz by si nechala nemocnice a část by dostal lékař. Tak je to také v porodnicích, kde tento systém funguje. „Máme oficiální ceník, pohybuje se to v řádu tisíců korun. Peníze jdou nemocnici, daný lékař dostane svůj díl ve formě odměny,“ popisuje šumperský primář Miloš Vysloužil.

Kolik se v nelegálních úplatcích pro konkrétní lékaře za jejich přítomnost u porodu točí peněz, je těžké odhadnout. V Praze se mluví o částkách převyšujících deset tisíc korun. Jasné je, že tato služba není kromě těm nejbližším zadarmo. Pro porodníky je to totiž poměrně náročná záležitost, pokud chce skutečně svému závazku dostát.

Odborníci běžně počítají s porodem v rozmezí čtrnácti dnů před stanoveným termínem a po něm. „Když se lékař s rodičkou domluví, znamená to pro něj být měsíc k dispozici ve dne v noci. Měl by být stále na telefonu a schopný se dostavit během půl hodiny na porodní sál. To asi bude chtít zadarmo dělat málokdo,“ poznamenal Tošner.

Problém se přitom netýká jen porodnic, ale i plánovaných operací. „Nevím o tom, že by někde bylo možné vybrat si operatéra otevřeně. Zatím se to děje neoficiálně,“ říká předseda Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů Martin Engel. Peníze placené „bokem“ by přitom mohly pomoci nemocnicím, pokud by se přesunuly do oficiálního sektoru. To prý také bylo záměrem ministerských návrhů. „Smyslem našich úvah bylo udělat z těchto peněz šedé ekonomiky legální peníze uvnitř zdravotnického systému,“ říká Šnajdr.

O stanovení jasných pravidel připlácení za konkrétního odborníka by stáli i lékaři. „Je to běžné v řadě zemí,“ uvádí navíc prezident lékařské komory Milan Kubek. „Zejména je zájem o lékaře, kteří jsou nějakým způsobem známí nebo jsou ve vedoucích funkcích, například primáři,“ dodává.

Příplatky za konkrétní lékaře by se podle Kubka mohly stát i u nás ideální náplní komerčního připojištění. Po něm odborníci ve zdravotnictví volají už dlouho. Jeho předpokladem ale je stanovení standardu a nadstandardu. Na této formulaci se politici nejsou schopni dohodnout.

Platby za péči Výběr porodníka * Ve zdravotnických zařízeních se nesmí připlácet za žádnou zdravotní péči, kterou zároveň platí zdravotní pojišťovna. * V porodnicích se oficiálně platí například za nadstandardní pokoj, za přítomnost otce nebo jiné osoby při porodu. * Některé porodnice zavedly oficiální poplatek za výběr porodníka. Ženy jsou ovšem srozuměny s tím, že se daný odborník nemusí dostavit, pokud mu v tom zabrání jiné povinnosti.

Autor: