Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Porodnické cestování pokračuje

Česko

Na zrušení porodnice na Obilním trhu nejsou peníze. Přesněji: zatím chybí na stavbu jejího nového

BRNO Blížící se konec porodnice na Obilním trhu v Brně se možná k radosti mnohých maminek oddálí. Chybějící peníze totiž mohou zpomalit plánovanou výstavbu nového pavilonu gynekologicko-porodnické kliniky v areálu Fakultní nemocnice Brno v Bohunicích.

Právě tam se měla porodnice stěhovat. „Jako všechny státní organizace i my trpíme tím, že v příštím roce bude investičních peněz velmi málo, takže nelze předpokládat, že bychom stavbu zahájili,“ připustil včera ředitel Fakultní nemocnice Brno Roman Kraus.

Poněkud paradoxně právě v okamžiku, kdy se završila jakási „nultá“ etapa výstavby nové kliniky: dokončení a otevření nového stravovacího provozu zhruba za 67 milionů korun. Ten starý bude nyní možné zbourat a uvolnit tím místo pro výstavbu nové porodnice.

Vyhlášené pracoviště nesplňuje podmínky Tradiční porodnické pracoviště na Obilním trhu je sice mezi budoucími maminkami z celé Moravy vyhlášené, podle vedení FN Brno už ale nevyhovuje potřebám moderní medicíny. A rekonstruovat staré budovy se nevyplatí. „Podle hrubé studie přesunem z Obilního trhu do Bohunic ušetříme ročně na provozních nákladech okolo dvaceti milionů korun,“ vypočítal Kraus.

Gynekologicko-porodnická klinika kromě Obilního trhu funguje i v Bohunicích. Rozdělení ale nevyhovuje ženám ani lékařům. Některé přístroje jsou například jen na jednom místě, takže maminky nebo pacientky gynekologie cestují přes celé město. Z Bohunic putuje na „Obilňák“ jídlo i čisté prádlo. Za vyhozené přitom nemocnice nepovažuje ani peníze, které nedávno věnovala na zásadní úpravy bohunické porodnice a které výrazně zvýšily komfort zdejších rodiček. I toto pracoviště by se ale mělo přestěhovat ze stávající budovy do nového pavilonu. „Vše bylo děláno tak, aby opravené prostory mohly sloužit pro jakýkoli typ zdravotnického provozu,“ ujistila mluvčí nemocnice Anna Mrázová.

Bez výraznějších zásahů a oprav se porodnice na Obilním trhu obejde údajně ještě tak dva tři roky. „Pak ale nelze vyloučit nutné větší zásahy do kanalizace, rozvodů vody a podobně,“ připustil Kraus.

Přestože mnohá oddělení ve starých budovách už neposkytují pacientkám ani základní standard, o jejich rekonstrukci představitelé FN Brno ani neuvažují, mají to za neefektivně vynaložené peníze. I proto doufají, že se výstavba bohunického pavilonu rozběhne co nejdříve. „Zatím máme zpracovanou studii, která je součástí generelu rozvoje nemocnice. Doufejme, že příští rok přichystáme alespoň celou projektovou dokumentaci, abychom mohli vypsat soutěž na budoucího zhotovitele. To si klademe nyní jako maximální cíl,“ sdělil Kraus.

Náklady na výstavbu nového pavilonu gynekologicko-porodnické kliniky se odhadují v rozmezí 1,3 až 1,5 miliardy korun, podle toho, jaké provozy budou nakonec v pavilonu umístěny. Kromě gynekologickoporodnické kliniky se totiž uvažuje o tom, že by zde místo našlo sexuologické oddělení, které dosud sídlí v detašovaných prostorách ve Vinařské ulici, nebo nová ústavní lékárna. Pokud bude nový pavilon postaven, Obilní trh zřejmě ministerstvo zdravotnictví prodá. Podle přibližně dva roky starého odhadu developerů se jeho cena může pohybovat okolo tři čtvrtě miliardy korun.

Rozlehlý areál na Obilním trhu slouží porodnici už od roku 1888. Od počátku patřilo pracoviště k nejmodernějším v Evropě. Jeho ředitel Hubert Riedinger zavedl do praxe Semmelweissovy zásady nebo tu jako první v Brně ukončil porod císařským řezem.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...