15. května 2007 16:32 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Poroučet větru dešti je nákladné a neúčinné

Planeta je modrá, ne zelená. Prezident Václav Klaus představil studentům svou novou knihu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Planeta je modrá, ne zelená. Prezident Václav Klaus představil studentům svou novou knihu. | foto: Peška StanislavČTK

PRAHA Václavu Klausovi ve středu vychází kniha o globálním oteplování. Prezident v publikaci "Modrá, nikoli zelená planeta" varuje před ohrožením svobody. Více si přečtěte v zítřejších Lidových novinách.

"Je více o člověku a jeho svobodě než o desetinách stupně Celsia pohybu průměrných teplot," uvádí Klaus. Téma se podle něj v poslední době stalo symbolem zápasu pravdy proti propagandě. Problematika globálního oteplování spočívá víc ve vědách společenských než přírodních.

Z knihy "Modrá, nikoli zelená planeta"

Pokusy „poroučet větru a dešti“ byly vždy nákladné, neúčinné a lidskou svobodu likvidující. Environmentalisté nemohou dopadnout jinak.

Zvýšení hladiny moří může být hrozivé pro obyvatele tichomořského ostrůvku, ale zvýšení teploty může vést k tomu, že bude obyvatelná obrovská část Sibiře, která je rozlohou mnohotisíckrát větší.

Sice pod vodou zmizí pár ostrůvků v oceánu, ale zas rozmrzne Sibiř; levnější ovoce a zeleninu si bude moci dovolit více lidí, takže jich pak bude míň umírat na rakovinu; nebude tolik lidí umrzat, zatímco vedra jich tolik neskolí.
zdroj: MFD

Podle klimatologa Jana Pretla prezident odkazuje na zdroje, které jsou mu blízké. Nadřazuje ekonomii nad ekologií, kterou jako vědu neuznává, myslí si Pertl.

Souhlasí však s prezidentem, že lidstvo nemá bez rozmyslu enormně investovat do snížení emisí. Problém globálního eteplování ale podle klimatologa existuje a zpochybnovat ho, je zavádějící.

Přes nesouhlas s některými pasížemi knihu ocenil i klimatolog Radim Tolasz. "Udělal jen to, že se vědomě postavil na druhou stranu a vytáhl přitom všechny možné protiargumenty... diskusi o tématu schválně vyvažuje. A to může být užitečné," řekl Mladé frontě Dnes.

Oba klimatologové se ale shodli, že pro prezidenta a lidstvo může být změna teploty o 0,6 stupně Celsia zanedbatelná, pro přírodu a Zemi ale ne.

VÍCE v ZÍTŘEJŠÍCH LN

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!