Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Porýní míří k islámské výuce

Česko

Německá spolková země Severní Porýní-Vestfálsko se s muslimskými spolky dohodla na kompromisu. Bude zavedeno regulérní islámské náboženské vyučování.

DÜSSELDORF/PRAHA Černovlásce Carolin Hammadové je 28 let. Je pohledná a vlastně se ničím neodlišuje od většiny svých německých vrstevníků. V jednom ohledu ale přece jen trochu ano. Hammadová je dcerou Němky a Egypťana.

Zároveň také patří mimo jiné mezi první absolventy oboru na univerzitě v porýnském Münsteru, který umožňuje vyučovat islám jako náboženství. Hammadová je totiž muslimkou a tvrdí, že tradiční islám by měl být interpretován v kontextu dnešní moderní doby.

Zhruba takto loni v prosinci deník Die Welt referoval o mladé dívce, která se evidentně se zápalem připravovala na učitelskou dráhu. Lidem, jako je Hammadová, se nyní v Německu zřejmě otevírají nové obzory. Severní Porýní-Vestfálsko se čerstvě jako první spolková země s Koordinační radou muslimů v Německu (zahrnuje čtyři největší islámské spolky v Německu) dohodlo na způsobu, jak zavést plošné náboženské vyučování v této víře.

Dosud v několika spolkových zemích – kromě Porýní i třeba v Bavorsku nebo Dolním Sasku – žáci mohli navštěvovat jen takzvanou islámskou nauku. V jejím rámci se ale smělo podle deníku o islámu pouze neutrálně informovat, nikoliv ale děti takříkajíc do víry vpravovat, jak se to děje u církevního vyučování. To se ale v dohledné době zřejmě změní.

Dohodu porýnské vlády, kterou tvoří sociální demokraté (SPD) a Zelení, se čtyřmi muslimskými spolky lze totiž nazvat jako přelomovou. Ministryně školství Sylvia Löhrmannová hovořila „o velkém úspěchu pro 320 tisíc muslimů“ v Porýní. Dosud více než jedno desetiletí trvající vyjednávání i v dalších spolkových zemích krachovalo hlavně na jedné věci. Spolky ještě před případným uzavřením dohody trvaly na tom, že dostanou právní status a budou uznány jako náboženská komunita. K tomu ale žádná zemská vláda nebyla připravená, protože muslimové by mohli mimo jiné bez státního vlivu navrhovat učební plán.

Vlády měly také pochyby, zda muslimské spolky splňují všechny potřebné podmínky: třeba počet členů. Sdružení ale oponovala i čísly ministerstva vnitra, podle kterých se 60 procent německých muslimů cítilo být jimi zastupováno.

Společný sbor V Porýní se nakonec podařilo skutečně najít kompromis. Muslimské spolky a ministerstvo školství chtějí svolat společný poradní sbor. Ten budou kromě zástupců spolků tvořit i experti a nezávislí muslimové, které jmenuje ministerstvo školství. Společně pak budou dohlížet na islámské náboženské vyučování. Sbor bude pomáhat i s vytvořením učebního plánu.

V podstatě tak převezme roli, kterou u náboženské výuky sehrávají evangelická a katolická církev. K vytvoření tohoto tělesa je nicméně ještě potřeba změna zákona. Potřebná úprava prý bude hotová rychle a Löhrmannová věří, že na ní v místním sněmu bude panovat velká shoda. Německý tisk aktuálně naznačuje, že dohoda by se mohla stát vzorem pro další spolkové země.

***

Muslimská rada

* S porýnskou vládou se dohodla Koordinační rada muslimů tvořená čtyřmi největšími islámskými spolky. Jsou to: Centrální rada muslimů, Islámská rada, turecký Ditib a Spolek islámských kulturních center. Die Welt napsal, že k prvním dvěma patří skupiny sledované kontrarozvědkou.

Autor:

Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA
Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA

HiPP rozšiřuje své portfolio kojeneckého mléka o nový typ obalu. Novinka přichází ve formě HiPP COMBIOTIK® v plechové dóze, 800 g, která nabízí...