Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Poslanci jednali jen chvíli, v předvolební atmosféře se neshodli na programu

Česko

  18:08
PRAHA - Poslanci navrhli stovku úprav a doplnění programu lednové schůze, ke schvalování se dnes ale nedostali. Kvůli velkému množství změn a nutnosti je projednat ve sněmovních klubech předseda sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) zasedání po necelých dvou hodinách netradičně přerušil až do středečního rána. Sněmovní kluby chtějí do voleb posoudit hlavně své návrhy, jen předsedové poslanců ČSSD a KSČM navrhli tři desítky úprav.

Paroubek před schůzí Poslanecké sněmovny foto: ČTK

"Je zcela jasné, že to je politická záležitost. Jednotlivé kluby, především sociální demokraté a komunisté, se snaží předstírat, že předkládají zákony, které lze ještě fakticky schválit. To je nereálné, je to součást jejich předvolební kampaně," komentoval jednání místopředseda ODS Petr Gandalovič.

Přidal se k němu předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda. "Čím budou schůze blíže volbám, tím větší zmatek bude. To bude divadlo, které se bude odehrávat často. Často jde totiž o předvolební exhibici víc než o řešení problémů," řekl novinářům Svoboda, který navrhl tři doplnění programu.

"Pokud má být základní přehled o tom, o čem hlasujeme, tak je nutné, aby změny byly na papíře," hájil nutnost přerušení předseda poslanců ODS Petr Tluchoř. Vytvoření přehledu by podle něho trvalo až do večera. "Myslím si, že během hodiny bylo možné návrhy sumarizovat, ale pokud se tak rozhodli předsedové klubů, tak to beru na vědomí," řekl místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

"Dohoda zněla, že ráno již žádné návrhy padat nebudou a hlasovalo by se," uvedl k důvodům odkladu Vlček. Podle něj bylo návrhů dokonce na 150, některé se ale týkaly stejné předlohy.

Levice se snaží mimo jiné opětovně prosadit úplné nebo alespoň částečné zrušení zdravotnických poplatků. Usiluje také o vyplacení 13. důchodů a s pomocí lidovců i o zvýšení mateřské.

ČSSD chce do programu sněmovny dostat návrhy na zavedení daňové progrese, na proplácení prvních tří dnů nemoci, na náhradní výživné, na zákaz anonymních akcií či předlohu o lobování. Poslanci by měli podle socialistů jednat také o novelách loterijního zákona, v čemž mají podporu KDU-ČSL.

Vystoupil Bursík i Rath

Poslanec a středočeský hejtman David Rath (ČSSD) navrhoval, aby ministryně zdravotnictví Dana Jurásková vysvětlila, proč dostal výpověď zástupce ředitele Masarykova onkologického ústavu Jan Žaloudík, který by mohl za ČSSD kandidovat do Senátu.

ODS kromě některých vládních novel včetně změny občanského zákoníku bojovala za projednávání stále odkládaného senátního návrhu zákona o protikomunistickém odboji. Strana zelených by chtěla dostat na program sněmovny návrhy o regulaci lobování a o omezení poslanecké imunity nebo poslaneckou novelu horního zákona s cílem zabránit prolomení limitů těžby uhlí.

Bývalý předseda zelených Martin Bursík obvinil vládu, že negativní stanovisko k této předloze podložila lživou argumentací uhelných společností. "Zdůvodnění vlády je prostě skandální podlehnutí lobbismu a naznačuje korupční jednání vlády, pane premiére," obořil se Bursík na Jana Fischera.

Další "zelená" poslankyně Věra Jakubková zase od premiéra požadovala vysvětlení kvůli znečištění ovzduší v Moravskoslezském kraji.

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...