Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Poslanci musejí jízdné u soukromníků platit

Česko

  10:44
PRAHA - Zákonodárci si při cestování se soukromým dopravcem musí připravit peníze. Podle Obvodního soudu pro Prahu 1 totiž mají za cestu zaplatit, následně ale mohou požádat stát, aby jim cestovné uhradil. Upozornil na to soud v souvislosti se žalobou společnosti Student Agency. Ta chtěla po České republice náhradu za cesty europoslance Josefa Zieleniece a senátora Igora Petrova. Podle soudu po nich ale měla jízdné vyžadovat.
Autobus Student Agency - ilustrační foto.

Autobus Student Agency - ilustrační foto. foto: Lidové noviny

Za sporem o necelých 300 korun stála snaha ředitele dopravní společnosti Student Agency Radima Jančury a zástupců strany SNK ED soudně napadnout nárok na zákonem stanovené bezplatné cestování poslanců a senátorů. Stát podle nich nutí soukromé dopravce, aby české zákonodárce neomezeně sponzorovali.

Zieleniec a Petrov podnikli v dubnu 2006 bezplatnou demonstrativní jízdu linkovým autobusem do Brna a do Jihlavy. Následovala žaloba společnosti na Českou republiku. Podle Zieleniece soud původně nárok na zaplacení jízdného společnosti přiznal a vydal platební příkaz ministerstvu financí. To však odmítlo vyhovět s poukazem na to, že k proplacení není příslušným orgánem,
uvedl europoslanec.

Podle zástupců SNK ED mají poslanci a senátoři vysoké paušální náhrady, jež slouží k pokrytí dopravních nákladů. Cestování zdarma, a k tomu na úkor soukromých dopravců, je podle nich výsměchem občanům a zásadním omezením vlastnických práv.

Petrov řekl, že záměrem bylo upozornit na nesmyslnost bezplatného cestování. "Jak přijde soukromý dopravce k tomu, aby přepravoval někoho zdarma," dotázal se senátor. Senátorský klub SNK v příštím roce na základě tohoto soudního rozhodnutí navrhne příslušné legislativní změny. Jejich součástí by podle Petrova mělo být i celkové zrušení nároku na bezplatnou veřejnou dopravu zákonodárců. Podobně se vyjádřil i předseda senátu Přemysl Sobotka (ODS). Ten v reakci na dnešní verdikt Českému rozhlasu-Radiožurnálu řekl, že senátoři znovu předloží návrh zrušení bezplatného cestování, s nímž přišli již v roce 2005.

O omezení různých výhod pro členy zákonodárného sboru se ve sněmovně diskutovalo v posledních letech už několikrát, schválit konkrétní legislativní úpravu se ale zákonodárcům dosud nepodařilo. Ačkoli poslanci se většinou obecně shodnou na tom, že tyto výhody je třeba omezit, při
samotném hlasování se podpora pro takový krok dosud nenašla.

Autor: