Čtvrtek 11. srpna 2022, svátek má Zuzana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Poslanci se neshodli na programu schůze

Česko

  16:58aktualizováno  17:33
PRAHA - V Poslanecké sněmovně došlo k unikátní situaci. Její listopadová a v mnohém klíčová schůze skončila ještě dřív, než pořádně stihla začít. Opoziční poslanci včetně některých zákonodárců z ODS po více než dvou hodinách příprav neschválili program jednání, kterému se měli v příštích třech týdnech věnovat. K přijetí seznamu bodů chyběl jediný hlas.
Poslanecká sněmovna - ilustrační foto.

Sněmovna. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Občanští demokraté se rozhodli, že požádají šéfa sněmovny o svolání jedné až tří mimořádných schůzí dolní komory. Konat by se mohly od příštího týdne. ODS na nich chce projednávat návrh rozpočtu na příští rok, vojenské zahraniční mise a snižování daní.

"Bylo by velmi laciné říct pouze, že socialisté a komunisté už chtějí
Vánoce a nechtějí pracovat, i když i to může být pravda," prohlásil
Topolánek poté, co sněmovna dnes o jeden hlas neschválila program vlastní schůze.

Šéf poslanců ODS Petr Tluchoř také zdůraznil, že na krachu schůze se podíleli i tři poslanci ODS - Vlastimil Tlustý, Juraj Raninec a Jan Schwippel. "Chci sdělit, že poslanecký klub udělal první krok k tomu... aby mohl být vyloučen člen ODS z poslaneckého klubu," uvedl.

Sestavený pořad jednání listopadové schůze se nelíbil především opozičním socialistům a komunistům. Většina ho nepodpořila, část se zdržela. Podle předsedy sněmovního zdravotního výboru Davida Ratha (ČSSD) bylo jedním z důvodů to, že se opozici nepodařilo vrátit do hry a zařadit do programu poslanecký návrh sociálních demokratů na zrušení poplatků ve zdravotnictví pro děti do 18 let, starobní důchodce a lidi s příjmem pod dvojnásobek životního minima.

Komunisté zas neuspěli s návrhem na vyřazení smluv o americkém radaru v Brdech ze seznamu projednávaných bodů. "Je to poprvé v historii. Jsem z toho otřesen. To je skutečně více než nulová tolerance," reagoval předseda nejmenší vládní Strany zelených a vicepremiér Martin Bursík. Vláda se přitom s opoziční ČSSD snaží v těchto dnech dohodnout na příměří kvůli českému předsednictví EU, které začíná v lednu.

Podle Bursíka se koalice musí co nejrychleji na návrhu mimořádné schůze velmi rychle shodnout. Nastalá situace může totiž znamenat i škody, a to včetně ekonomických, míní šéf zelených. Dodal, že na svědomí je mají ti, kteří program schůze odmítli schválit. "To je skoro věc, která se nedá omluvit. Je to velmi vážné," zdůraznil. 

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Mohlo by vás zajímat