22. listopadu 2017 15:24 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Poslanci se začali zabývat volbou předsedy Sněmovny. Jediným kandidátem Vondráček

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 30Diskuse
Zleva bývalý předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) a předseda hnutí ANO Andrej... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zleva bývalý předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) a předseda hnutí ANO Andrej... | foto: ČTK

PRAHA  Poslanci se začali ve středu odpoledne zabývat volbou předsedy Sněmovny. Šéf volební komise Martin Kolovratník (ANO) na plénu potvrdil, že jediným kandidátem je nominant vítězného hnutí ANO Radek Vondráček (ANO). Nyní je k volbě debata, jako první v ní vystoupil předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Podle něho tajné hlasování ukáže, jaká většina chce podpořit chystanou menšinovou vládu předsedy ANO Andreje Babiše. Kalousek ji označil za projekt Babiše a prezidenta Miloše Zemana.

Předseda Sněmovny byl podle Kalouska vždy reprezentantem většiny, která umožnila kabinetu vládnout, ať byl koaliční, nebo menšinový. Pokud vznikne jednobarevná vláda a nebude usilovat o získání důvěry, Sněmovna podle něho ztratí kontrolní nástroje. „Budeme dobře placenou stafáží nekontrolovatelné moci,“ řekl Kalousek.

Pokud se po nějakém čase podaří vítězi voleb důvěru získat, od té chvíle ponesou odpovědnost za vládu ti, kteří ji umožnili. „Bude-li zvolen (Vondráček), pak vstoupíme do režimu opoziční smlouvy číslo dvě,“ řekl Kalousek.

„Kdo podporuje vládu, se ukáže při hlasování o vyslovení důvěry,“ zdůraznil předseda klubu Pirátů Jakub Michálek. Piráti podobně jako SDP a KSČM avizovali, že Vondráčka podpoří. Vondráček by tak měl dostat v tajné volbě pohodlnou nadpoloviční většinu hlasů. Michálek podotkl, že pokud by poslanci předsedu Sněmovny nezvolili, zablokovalo by se mimo jiné rozhodnutí, zda mají být Babiš a místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek vydáni k trestnímu stíhání v případu Čapí hnízdo, nebo ne. Navíc by dál vládl koaliční kabinet ČSSD, ANO a KDU-ČSL, který získal důvěru před čtyřmi lety, dodal Michálek.

Kolovratník poslance seznámil s organizací tajné volby. Všech 200 lístků je podle něho připraveno.

ČTK
  • 30Diskuse

Najdete na Lidovky.cz