Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Poslanci si neumí snížit příjem

Česko

Senát vrátil poslancům zákon umožňující zdanění jejich náhrad. Největší strany se předhánějí, která z nich problém dříve napraví.

PRAHA Čeští zákonodárci svým voličům znovu slibovali, že si utáhnou opasky. A znovu jim to „jako náhodou“ tak docela nevyšlo.

Senát v pondělí odmítl sněmovní návrh zákona o zdanění dosud nezdanitelných náhrad ústavních činitelů. Návrh poslanců totiž obsahoval legislativní problémy, které senátorům připadaly neřešitelné.

„Tak, jak to připravili ve sněmovně, je to nepoužitelné. Jednou je něco určené jako nezdanitelné, a podruhé se to od daně osvobozuje,“ řekl senátor Jiří Žák (ODS), který poslanecký návrh označil za paskvil, na kterém se podílela i vláda.

Na problém přitom již ve sněmovně upozorňoval komunistický poslanec Petr Braný, který kvůli tomu také předkládal pozměňovací návrh. Ten však sněmovna neodhlasovala. Poslanci: „Když my nevěděli...“ „Na půdě Poslanecké sněmovny do poslední chvíle nebyla shoda na tom, zda ten jeho návrh problém řeší, či nikoliv. Když jsem žádal o finální stanovisko ministra práce a sociálních věci Šimerku, který byl garantem toho zákona, nedokázal říci, zda pro ten návrh Braného máme hlasovat. Tím si nebyla jista celá sněmovna,“ řekl místopředseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka. Petr Šimerka se k celé věci včera odmítal vyjádřit.

Poslanci se však i přes své opomenutí shodují, že na prosazení zdanění náhrad trvají. Nyní před nimi stojí dvě možnosti. Buď vysloví souhlas s verzí senátní, nebo odhlasují svou původní verzi a zbylé legislativní problémy vyřeší novelou či pozměňovacím návrhem zákona. „Pokud teď sněmovna prohlasuje svůj původní návrh, udělá to potíže v právním řádu,“ varuje poslance Žák. Podle něj se pondělním rozhodnutím Senátu právní řád naopak aspoň trochu narovnává.

Oponuje mu však lídr TOP 09 Miroslav Kalousek. „Jsem nakloněn tomu, abychom schválili sněmovní verzi. Pokud je tam legislativní nedostatek, že v nějakém jiném zákoně bylo něco zanedbáno, dá se to doplnit.“ Řešení nabídnou všichni Možnost setrvání u poslaneckého návrhu nevylučuje ani předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř. „Trvám na tom, že náhrady je třeba zdanit. Posoudíme výhrady Senátu, pokud nebudou silné, setrváme na sněmovní verzi. A pokud to bude naopak, budeme muset rychle přijít s něčím novým.“ Tluchoř potvrdil, že se v takovém případě klub občanských demokratů nezříká iniciativy a hodlá sněmovně nové návrhy předložit.

ČSSD si chce s rozhodnutím, zda zůstat u původního poslaneckého návrhu, či hlasovat pro návrh senátní, počkat až na prostudování senátního tisku. A i sociální demokracie plánuje udělat vše pro to, aby se náhrady danily. „Budeme hlasovat tak, abychom paušální náhrady zdanili. Pokud to bude znamenat, že budeme muset předložit nějaký další pozměňovací návrh, tak to učiníme,“ řekl Sobotka.

Možnost, že pozměňovací návrh či návrh novely bude podán i ze strany KSČM, potvrdil Braný.

***

Zdanění poslaneckých náhrad Sněmovna poslala místo návrhu nesmysl

Senát v pondělí odmítl zdanění náhrad prezidenta, členů vlády, zákonodárců nebo soudců, které v rámci Janotova balíčku odhlasovala Poslanecká sněmovna. Problémem bylo, že sněmovna do Senátu poslala návrhy, které se navzájem vylučují - podle zákona o dani z příjmu se poslanecké náhrady mají danit, v zákoně o platu ústavních činitelů, kterým se platy zákonodárců a soudců snižují o čtyři procenta, však zůstala nezdanitelnost náhrad. Pasáž o nezdanitelnosti náhrad cestování, ubytování, stravování aj. sněmovna

v zákoně ponechala i přes upozornění poslance Petra Braného (KSČM). Zákon, jímž se platy ústavních činitelů snižují, Senát schválil. Stát by měl na tomto snížení příští rok ušetřit 126,7 milionu korun. Snížení se týká 4800 lidí. Zdaňování náhrad se nyní vrací do sněmovny. Vrácení zákona odhlasovali všichni senátoři jednomyslně. Sněmovna teď může odhlasovat buď svůj původní návrh, nebo vyslovit souhlas se senátní verzí.

Autor: