Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Poslanci volili nástupce Motejla. Ombudsmana napoprvé nevybrali

Česko

  9:44aktualizováno  13:24
PRAHA - Poslanci dnes nezvolili veřejného ochránce práv. Kandidátky druhého kola Anna Šabatová ani Eva Dundáčková nezískaly dostatečný počet hlasů. Pro Šabatovou hlasovalo 84 poslanců, pro Dundáčkovou 59. Volba tím pro dnešní den končí. Senát a prezident musejí podat nové návrhy na kandidáty. Sněmovna volí nového ombudsmana za Otakara Motejla, který před dvěma měsíci zemřel.

Kandidáti na ombudsmana. Zleva John Bok, Anna Šabatová, Eva Dundáčková a Iva Brožová při jednání Poslanecké sněmovny. foto: ČTK

Poslanci vybírali ze čtyř kandidátů, dva nominoval Senát, dva prezident. Horní parlamentní komora doporučila bývalou zástupkyni ombudsmana Annu Šabatovou a předsedkyni Nejvyššího soudu Ivu Brožovou, prezident bývalou poslankyni ODS Evu Dundáčkovou a občanského aktivistu Johna Boka.

Z těchto čtyř nominovaných poslanci v prvním kole nikoho nezvolili, do druhého postoupily Šabatová s Dundáčkovou.

Senát a prezident by nyní měli navrhnout nové kandidáty. Z těch by měla sněmovna vybrat nového ombudsmana do 60 dnů.

Poslanci se zřejmě neřídili doporučením klubu
Nezvolení žádného z kandidátů je překvapením, protože podporu Šabatové avizovaly ČSSD, TOP 09 a KSČM. Tyto tři strany by měly mít dohromady 123 poslanců. Je tedy zřejmé, že někteří z nich se v tajné volbě neřídili doporučením klubu.

Volbu ombudsmana provázely spory a vzájemné napadání. Nejvíce se jich týkalo platnosti kandidatury předsedkyně Nejvyššího soudu Ivy Brožové. Ombudsmana volili v tajném hlasování.

Poslanci strany Věci veřejné nehlasovali pro žádného z kandidátů na ombudsmana. Během schůze to uvedl za poslanecký klub strany Josef Dobeš. VV považují kandidaturu předsedkyně Nejvyššího soudu Ivy Brožové za neplatnou.

Čtěte také

"Klub Věcí veřejných má vážný problém s kandidátkou Brožovou, z našeho hlediska je to neplatná kandidátka pro střet zájmů. Pokud dnes dojde k volbě ombudsmana, máme závazné stanovisko, že nebudeme hlasovat o žádném z kandidátů," řekl dopoledne poslancům Dobeš.

Kandidaturu Brožové zpochybnil i předseda KSČM Vojtěch Filip. Prohlásil, že chce znát stanovisko Senátu, proč se zákonnou překážkou nezabýval, a dále stanovisko Brožové. Podle jeho výkladu je totiž funkce ombudsmana současně s funkcí soudce neslučitelná.

Stejný problém řešili před několika týdny i členové horní parlamentní komory. Senátor Tomáš Grulich (ODS) tehdy uvedl, že ústava dává právo volit i být volen a že soudce může být zbaven funkce na základě své žádosti ministru spravedlnosti.

Autoři: ,