19. prosince 2013 9:24, aktualizováno  10:22 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Poslanci vydali Schwarze z ANO k trestnímu stíhání

Bronislav Schwarz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bronislav Schwarz | foto: MAFRA - Petr Topič

PRAHA Poslanci vydali Bronislava Schwarze (ANO) k trestnímu stíhání. Šéf mosteckých strážníků Schwarz je souzen pro podezření ze zneužití pravomoci a omezování osobní i domovní svobody.

Žádost o vydání pražského exprimátora Bohuslava Svobody (ODS) kvůli případu opencard Sněmovna zařadila na konec nynější schůze. Odpoledne věc ještě posoudí mandátový a imunitní výbor.

Pro Schwarzovo vydání hlasovalo 139 ze 181 přítomných poslanců. Proti jich bylo 17. Nepřišel jsem do Poslanecké sněmovny schovávat se za imunitu," řekl na plénu Schwarz, jenž je prvním vydaným poslancem v tomto volebním období.

Prohlídka bytu bez povolení

Poslanec Bronislav Schwarz

Schwarz byl obžalován kvůli tomu, že v lednu roku 2006 jako vedoucí obvodního policejního oddělení v Mostě vnikl do bytu, kde policie posléze objevila přístroj na výrobu drog.

Údajně nechal přítomné spoutat a bez povolení byt prohledal.

Schwarz trvá na tom, že postupoval podle zákona a správně. "Vždycky bych to udělal, dneska i zítra, protože jsem udělal dobrou věc a věc podle zákona. Já mám svědomí čisté," řekl dnes novinářům. Totéž prý sdělil členům výboru.

Okresní soud v Mostě Schwarze už jednou obžaloby zprostil. Odvolací soud však rozsudek zrušil a vrátil kauzu k dalšímu projednání. Schwarz dříve uvedl, že by mu vydání nevadilo. Naopak mu vadí, že se případ táhne, protože prý nebyli k sehnání svědci z řad toxikomanů.

Vydání poslanců k trestnímu stíhání za posledních deset let

23. září 2003 - Poslanecká sněmovna zbavila imunity lidoveckého poslance Jaroslava Lobkowicze, který se svým automobilem srazil chodkyni a způsobil jí těžký otřes mozku a zlomeninu paže.

20. prosince 2005 - Sněmovna vydala k trestnímu stíhání poslance ODS Vladimíra Doležala, kterého policie vinila ze zprostředkování úplatku. V roce 2010 mu pražský městský soud uložil ze nepřímé úplatkářství stotisícový peněžitý trest, rozsudek ale zrušil Nejvyšší soud. V létě 2011 uložil městský soud Doležalovi stejný peněžitý trest, ale tentokrát za pokus o podvod. Jeho advokát poté oznámil, že se opět obrátí na NS.

26. září 2007 - Sněmovna zbavila imunity poslance KSČM Josefa Vondrušku, který je podezřelý, že za minulého režimu jako vězeňský dozorce týral vězně. V dubnu 2011 Okresní soud v Liberci Vondrušku zprostil obžaloby, v prosinci pak hradecký krajský soud verdikt zrušil a letos v říjnu Okresní soud v Liberci Vondrušku opět zprostil obžaloby. Státní zástupce se na místě odvolal.

- Sněmovna zároveň zbavila imunity poslance ODS Ondřeje Plašila, který podle policie řídil opilý.

6. listopadu 2009 - Sněmovna vydala nezařazeného poslance Petra Wolfa (dříve ČSSD) k trestnímu stíhání kvůli podezření z úvěrového podvodu, zkreslování údajů o stavu hospodaření a z porušování autorských práv. Loni v lednu ostravský krajský soud poslal exposlance za zneužití státní dotace do vězení na pět let. Vrchní soud v Olomouci trest později zpřísnil na šest let vězení a pokutu pět milionů korun. Wolf je nyní na útěku.

25. března 2011 - Poslanci nevydali Stanislava Humla (VV) k trestnímu stíhání, ač o to v projevu ve sněmovně sám požádal. Policie Humla podezřívala ze zmanipulování posudku nehody. Poslanec tvrdil, že se ničeho nedopustil a poukazuje na údajně nestandardní postup policie. Chtěl, aby ho soud očistil.

30. srpna 2011 - Sněmovna vydala tehdejšího předsedu poslanců Věcí veřejných Víta Bártu a nezařazeného poslance Jaroslava Škárku (dříve VV) k trestnímu stíhání. Soud loni v dubnu Bártovi uložil za uplácení vězení rok a půl s podmíněným odkladem na 2,5 roku. Škárkovi, viněnému z přijetí úplatku, nakonec udělil za podvod trest tří let vězení. Rozsudek byl ale letos v březnu podle rozhodnutí odvolacího soudu zrušen. V červnu podalo Nejvyšší státní zastupitelství dovolání k Nejvyššímu soudu.

5. června 2012 - Sněmovna potvrdila trestní stíhání bývalého středočeského hejtmana a poslance zvoleného za ČSSD Davida Ratha. Ratha policisté zadrželi v polovině května s krabicí, v níž bylo sedm milionů korun. Podle policie to byl úplatek za zmanipulovanou zakázku na opravu buštěhradského zámku. Sněmovna vydala Ratha k dalšímu stíhání i 7. září 2012. V současnosti probíhá soud.

12. června 2012 - Sněmovna vydala ke stíhání pro podezření z korupce poslance Otto Chaloupku (VV). Letos v březnu hodonínský okresní soud poslance i jeho bývalého asistenta Vratislava Vařejku obžaloby z korupce zprostil.

11. července 2012 - Poslanci vydali k trestnímu stíhání exministryni obrany Vlastu Parkanovou (TOP 09). Policie ji podezřívá ze dvou trestných činů v souvislosti s nákupem dopravních letadel CASA pro armádu.

4. prosince 2012 - Sněmovna vydala ke stíhání poslance Romana Pekárka (zvolen za ODS, členství má pozastavené). Ten byl již dříve nepravomocně odsouzen k šesti letům vězení za korupci. Odvolací soud mu poté trest o rok snížil, Pekárek letos v únoru nastoupil do vězení. V červnu pak odmítl Nejvyšší soud odmítl jeho dovolání.

Lidovky.cz, ČTK