4. prosince 2013 11:44, aktualizováno  13:41 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sněmovna tápe. Poslanci do vedení nezvolili Gazdíka ani Okamuru

Poslanecká sněmovna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslanecká sněmovna | foto: Dan MaternaLidové noviny

PRAHA Poslední volné křeslo místopředsedy sněmovny zůstalo i po středečním hlasování neobsazené. Ani ve druhém kole tajné volby neuspěli exšéf poslanců TOP 09 a Starostů Petr Gazdík ani předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura. Bude se muset uskutečnit nová volby, do níž budou sněmovní strany navrhovat kandidáty znovu.

Gazdík dostal v prvním kole 74 ze 190 hlasů, Okamura 67 hlasů, oznámil předseda volební komise Martin Kolovratník (ANO).

Šéf poslanců TOP 09 a Starostů Miroslav Kalousek potom před druhým kolem požádal poslance kromě členů hnutí Úsvitu o podporu Gazdíka. Označil ho za zkušeného sněmovního proceduralistu. "A Petru Gazdíkovi také nelze upřít, že je schopen zformulovat větu, která je vystavěna nejenom gramaticky správně, ale dokonce dává i smysl, začíná a končí," řekl Kalousek. TOP 09 si podle něho křeslo vzhledem k volebnímu výsledku zaslouží.

Šéf klubu Úsvitu Radim Fiala zase argumentoval tím, že právě TOP 09 v minulém volebním období systém poměrného zastoupení nerespektovala. "Tomio Okamura představuje změny," řekl.

Neúspěšné druhé kolo

Gazdíkovi chybělo ve druhém kole ke zvolení devět hlasů, dostal jich 87 ze 190. Okamuru volilo 75 poslanců, oznámil předseda volební komise Martin Kolovratník (ANO).

Kandidát TOP 09 po volbě připustil, že výsledek hlasování může ovlivnit schvalování státního rozpočtu. "Já si myslím, že dnes se rozpočtový výbor nesetká, právě kvůli té volbě, protože ten harmonogram, který byl grémiem sněmovny i naším předsedou klubu garantován, už teď v tuto chvíli neplatí," uvedl s tím, že se "věci protáhnou".

ČTĚTE TAKÉ:

"V momentě, kdy vidíme, že vládní koalice není schopna dodržovat elementární věci, které sama vyhlásí, tak bohužel k tomu budeme muset takto přistupovat a jako opozice se skutečně začneme chovat jako opozice," dodal s tím, že v minulé sněmovně se podobné dohody dodržovaly.

Podle šéfa poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska půjde Gazdík i do další volby. Středeční výsledek je podle něj důkazem neschopnosti rýsující se koalice. Šanci na první projednání rozpočtu v pátek prý nevidí.

Gazdíkův protikandidát Okamura si po hlasování pochvaloval, že se jeho straně podařilo zastavit návrat TOP 09. "My v každé případě budeme bojovat do posledního dechu, abychom bránili návratu Miroslava Kalouska a jeho lidí do řízení České republiky, protože s jeho politikou bytostně nesouhlasíme," řekl. O tom, zda bude znovu kandidovat, rozhodne klub.

Čtvrté křeslo místopředsedy sněmovny zůstalo neobsazeno po první volbě minulý týden. Neuspěli tehdy Okamura ani jeho protikandidát Kalousek. Zatímco Úsvit nominoval opět Okamuru, Kalousek si vyměnil role s Gazdíkem. Kalousek se stal šéfem frakce TOP 09 a Starostů, Gazdíka klub nominoval na místopředsedu sněmovny.

Poslanci zvolili minulou středu tři místopředsedy. Stali se jimi Jaroslava Jermanová (ANO), Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) a Vojtěch Filip (KSČM). Už v prvním kole vypadla bývalá předsedkyně dolní komory Miroslava Němcová (ODS). Sněmovnu vede sociální demokrat Jan Hamáček.

ČTK, Lidovky.cz

ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti
ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti

Několikaměsíční dohady jsou u konce. Vláda rozhodla, že obědy ve školách zdarma se nebudou týkat každého. Kdo na ně dosáhne a kolik to bude stát?

Najdete na Lidovky.cz