Pátek 22. ledna 2021svátek má Slavomír 0 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Poslanec Babák hrozí, že Věci veřejné nepodpoří důchodovou reformu

Věci veřejné. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Věci veřejné. | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Věci veřejné se staví proti koalici. Podle poslance a rozpočtového experta strany Michala Babáka důchodovou reformu Věci veřejné nepodpoří, jestliže koaliční partneři veřejnosti dostatečně nevysvětlí, proč je kvůli ní nutné zvyšovat daň z přidané hodnoty. Předsedkyně poslanců VV Kristýna Kočí se však od Babákova vyjádření distancovala.

"Pokud naši koaliční partneři nevysvětlí dostatečně své části reformy, je možnost, že Věci veřejné od dohody ustoupí," řekl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce poslanec Věcí veřejných Babák. 

Kočí ale Babákovo vyjádření mírnila. "Určitě to není vyjádření poslaneckého klubu," zdůraznila Kočí. Stejně jako Babák je přesvědčena o tom, že koalice reformu penzí veřejnosti dostatečně nevysvětlila a vše se omezilo jen na zvýšení DPH, což je podle Kočí chyba. "Jde jen o financování reformy," dodala.

Také ministr dopravy Vít Bárta (VV) sdělil, že záměry koaličních partnerů nejsou dobře obhajovány a je třeba to napravit.

Čtět také


Výjimky z dvacetiprocentního DPH

Jednotná dvacetiprocentní sazba by se podle záměru vlády neměla týkat jen vyjmenovaných potravin, mezi které patří mléko, brambory, chléb, ryby, zelenina, dětská mléčná výživa a potraviny pro diabetiky či pro bezlepkovou dietu. U nich by DPH zůstala na deseti procentech.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) Babákova slova nechtěl příliš komentovat. Podle něj už se vedení koaličních stran na základním znění důchodové reformy shodlo, pokud vedení Věcích veřejných nepřijde s oficiální změnou stanoviska, považuje vyjednávání za uzavřená.  

Ekonomický expert ODS a ministr průmyslu Martin Kocourek poukázal na to, že koalice dosáhla politické dohody teprve před několika dny. "Teď bude na všech členech koalice, kteří ji uzavřeli, aby společně naši dohodu vysvětlovali. Není možné, aby jeden z partnerů žádal od těch druhých, aby objasňoval reformu za něj. Je to naše společná práce," řekl Kocourek.

Podle Babáka by měla ústy premiéra Petra Nečase (ODS) vysvětlit, proč se snižuje cena práce na úkor důchodové reformy. "TOP 09 musí vysvětlit, proč dáváme komerční pilíř do důchodové reformy, a tím zvyšujeme DPH," podotkl.

Podobně hovořila i Kočí a poukázala na to, že VV vysvětlují ponechání některých potravin ve snížené sazbě, což v koalici prosadily.

Babák souhlasí s prezidentem Klausem
Změnu postoje Babák vysvětlil událostmi posledních dnů. Expert Věcí veřejných souhlasí zejména s prezidentem Václavem Klausem, podle kterého penzijní reforma nebyla dostatečně diskutována a vysvětlena. Bárta se dokonce obává, že Klaus by nemusel reformu podepsat.

Čtěte také

Podle Babáka je potřeba vysvětlit veřejnosti zejména to, proč je nutné zvyšovat dolní sazbu DPH kvůli zřizování komerčního pilíře penzijního systému. Uvedl také, že vyjednávání začalo tím, že TOP 09 požadovala, aby bylo komerční připojištění povinné, zatímco Věci veřejné prosadily, aby povinné nebylo. Povinnému komerčnímu připojištění, do kterého by pojištěnci spořili a také se do něj odváděla část peněz z průběžného systému, nebyla nakloněna ani ODS. Rozhodně ho odmítala opozice.

Na sjednocení sazby DPH kvůli důchodové reformě co nejdříve, možná už v posledním čtvrtletí letošního roku, se shodli ekonomičtí ministři a souhlas k ní daly představitelé koaličních stran. Nyní je snížená sazba DPH deset procent a základní 20 procent. Snížená sazba se v současné době vedle potravin vztahuje například na léky, ubytovací služby, vodu, knihy, hromadnou dopravu, kulturu a sociální péči.

,

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

Dům Antonína Hrbáčka v Lípě se v roce 2020 rozzářil před Vánocemi naposledy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Historky z podsvětí. Kdo je ve fotbale Formule? A proč chtít Zagorovou a Gotta?

Utkání Vyšehrad - Živanice sleduje tehdejší šéf domácího klubu Roman... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Netušil, že detektivové hromadí materiál, který ho pošle do vazby. Letos v červenci si tedy Roman Rogoz, manažer...

Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek
Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek

V redakci jsme měli možnost otestovat dva nové chleby Odkolek. Mají vysoký podíl žitné mouky a nádherně propečenou kůrku, která láká k ochutnání už...