Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nečas v úzkých, nemá 101 hlasů pro vyšší daně. Proti je 6 poslanců ODS

Česko

  11:36aktualizováno  16:05
PRAHA - Poslanec ODS Petr Tluchoř a pět jeho stranických kolegů nebude podle informací LN hlasovat pro vládní daňové změny. Osud stabilizačního balíčku, který obsahuje například zvýšení daně z přidané hodnoty a solidární daň z vyšších příjmů, je v dolní komoře po senátním vetu nejistý. Nečas v případě jeho nepřijetí balíček předloží znovu a spojí s ním hlasování o vládě.

Petr Tluchoř sděluje novinářům, že nepodpoří zvýšení DPH.

Kromě Tluchoře nepodpoří vládní návrh ani Tomáš Úlehla, Ivan Fuksa, Radim Fiala, Jan Florián a Marek Šnajdr. Nečas se nemůže opřít ani o bývalého spolustraníka Michala Doktora. Jak bude hlasovat, tají i Pavel Bém. Vláda tak potřebných 101 poslanců na přehlasování Senátu patrně nezíská.

Premiér Petr Nečas v úterý na zasedání sněmovního klubu ODS řekl, že pokud Sněmovnou neprojdou daňové změny, vláda předloží sněmovně totožný zákon s žádostí o důvěru.

Daňovou předlohu nepodpoří ani nezařazený poslanec Michal Doktor (dříve ODS). "Panu premiérovi to říkám už tři čtvrtě roku," řekl. Svůj postoj dal Doktor najevo i nápisem proti zvyšování daní na svém automobilu, který parkuje před sněmovnou.

Rozhovor s Michalem Doktorem:

Také opoziční strany podle očekávání avizovaly, že ve sněmovně vládní balíček daňových změn nepodpoří. Věci veřejné hodlají vládě "vystavit vysvědčení".

Nečas už dříve označil balíček daňových změn za klíčový vládní návrh a podmínku pro sestavení úsporného rozpočtu. Od všech vládních poslanců žádal, aby podpořili zákon, který je podle něho podmínkou pokračování vlády.

Předloha vyvolala v ODS již dříve bouřlivou debatu. Podle kritiků jde proti programu nejsilnější vládní strany. Mezi kritiky patří i prezident Václav Klaus, podle kterého je zvyšování daní v této době ekonomická sebevražda.

Autoři: ,

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Dieselům hrozí paralýza. Drahý plyn brzdí výrobu AdBlue, auto bez něj nejede

Premium Majitelé moderních dieselových aut mohou mít brzy velké problémy. Znehybnit jejich auta může nedostatek plynu. Za vším...