Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Poslanec Snítilý je doma, proč se zhroutil, ale neřekl

Česko

PRAHA „Velice vás prosím, zanechte telefonování a vyřiďte i svým kolegům novinářům, aby ho zanechali. Pochopte, že to věčné vyzvánění – třikrát za minutu – mému zdraví neprospívá,“ byla první slova poslance Evžena Snítilého (ČSSD), když v pondělí znovu začal komunikovat s novináři.

Poslanec Snítilý odjel v sobotu před rozhodujícím třetím kolem volby prezidenta z Hradu do nemocnice. Sociální demokraté tvrdili: zhroutil se po schůzce s ministrem vnitra Ivanem Langrem a Zdeňkou Horníkovou (oba ODS). Ukazovali novinářům údajný důkaz – fotografii, kde stojí všichni tři pohromadě.

Langer i Horníková to označili za nesmysl. Snítilý byl podle nich naopak vystaven tlaku ČSSD, protože v pátek při druhém kole nevolil svou stranou podporovaného kandidáta Jana Švejnara. Horníková dodala, že Snítilý, který je stejně jako ona z Náchoda, je její přítel.

Jak to tedy bylo? Snítilý sice už v neděli opustil nemocnici – podle její mluvčí Ivy Ruskovské byl v dobré fyzické kondici – a včera začal zvedat telefon.

Jasno do situace ale nevnesl.

„Chápu, že vás to zajímá, když se doposud neznámý poslanec stane známým,“ odpověděl LN na otázku, co ho v sobotu tak rozrušilo. „Ale nechme ještě tu dobu mé neznámosti, řádově do úterka až do čtvrtka. Pak se vyjádřím, teď je to předčasné, dřív nebudu na nic odpovídat. A nebudu ani odpovídat každému zvlášť.“ Na podobnou otázku, položenou serverem Aktualne. cz – co se o víkendu odehrálo, proč se zhroutil – Snítilý mnohoznačně utrousil: „Zrada se neodpouští, víc vám říkat nebudu.“

Deník Právo včera přišel s tím, že za sobotním náhlým zhroucením Evžena Snítilého mohlo stát i vydírání kvůli jeho minulosti. Podle dokumentů, na které se Právo odvolává, byl Snítilý údajně koncem 70. let spolupracovníkem třetí správy StB, vojenské kontrarozvědky. Měl prý krycí jméno Roman.

Poslanec Snítilý má ale negativní lustrační osvědčení. „Podle zpráv, které mám, je jeho osvědčení čisté,“ řekl šéf poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek. Politici teď zjišťují, zda Snítilý skutečně s StB spolupracoval, a pokud ano, jak to, že prošel lustracemi.

Právo zároveň naznačilo, že o minulosti Snítilého mohl z titulu své funkce vědět právě ministr vnitra Ivan Langer. Jenže ani to nemusí nic znamenat, v kuloárech se totiž mluví o tom, že stejně dobře o ní mohl vědět Miroslav Šlouf, kontroverzní poradce bývalého premiéra za ČSSD Miloše Zemana.

Sám Evžen Snítilý zatím nic nevysvětlil, jen slíbil, že se ke všemu vyjádří někdy mezi dneškem a čtvrtkem.

Na páteční druhou volbu prezidenta by Snítilý chtěl přijít, protože „být jedním z volitelů je pro něj čest“, podle jeho slov ale záleží na tom, zda bude zdráv.

Z dřívějška jsou známé příklady, kdy Snítilý nešel proti ODS. Loni na jaře byl jedním ze tří poslanců ČSSD, kteří chyběli, když levice chtěla ve sněmovně prosadit debatu o radaru. Paroubkovu „rozkazu“ se vzepřel také před třemi lety při hlasování o tom, zda sněmovna vydá trestnímu stíhání poslance ODS Vladimíra Doležala.

Autor: