15. července 2016 12:53 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Poslankyně Benešová o své straně: ČSSD rozbila policii

Marie Benešová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marie Benešová | foto: Lidové noviny

PRAHA Nestává se často, aby politik tak kriticky zajel do vlastní strany a jejích čelních politiků. Poslankyně ČSSD Marie Benešová tak učinila v pátečním rozhovoru pro MF Dnes. Bývalá nejvyšší státní zástupkyně podrobila zdrcující kritice zejména ministra vnitra Milana Chovance, který v červnu podepsal reorganizaci policie.

Podle Benešové je celé slučování útvarů a vytvoření „superúřadu“ v podobě Národní centrály proti organizovanému zločinu účelové. Benešová vypracovala analýzu i pro prezidenta Miloše Zemana, v níž došla k znepokojujícím závěrům.

„Důkladně jsem se například zabývala základní otázkou, kdo a kdy tu reformu viděl. Myslím fyzicky - na papíře. Protože když jsem analýzu psala, požádala jsem o součinnost tři resorty: ministerstvo spravedlnosti, ministerstvo financí a požádala jsem samozřejmě i klíčového ministra vnitra Milana Chovance,“ popsala Benešová, jakým způsobem hodlala získat informace. Na vnitru, které politicky za reformu zodpovídá, však zákonodárkyně nepochodila.

„Chovanec se mi vůbec neozval, což je zvláštní, protože doposud vždy na mé textové zprávy reagoval. Tentokrát nikoli. A tak jsem komunikovala s jeho náměstkem doktorem Mlsnou, kterého jsem znala z předchozí spolupráce, jelikož to byl můj legislativní náměstek na ministerstvu spravedlnosti. Zavolala jsem mu a oznámila, že nutně potřebuji potřebné podklady, abych mohla policejní reorganizaci vyhodnotit. Jenže tato reforma je jako paní Columbová. Tu taky nikdo nikdy neviděl,“ dodala bývalá nejvyšší žalobkyně.

Podle Benešové se reforma dotkne živých kauz, neboť v policejních řadách vyvolá chaos a obavy. „Teď je ticho po pěšině, máme tu vakuový prostor, kdy se nic neřeší, nezpracovává, nevyšetřuje. Důsledek úleku: policisté jsou opatrní a bojí se. To nastává po takovéto reorganizaci vždycky, než si oťukají nového šéfa. Nevědí, budou-li mít jeho podporu, netuší, co se reformou sledovalo, přičemž každý z těchto policistů živí obvykle rodinu, má hypotéku. Nemohou si dovolit kaskadérské kousky, aby je vyhodili na dlažbu. Musí držet ústa a kauzy strkají do šuplíku,“ řekla listu Benešová.

Podle ní její mateřská strana tímto rozbila policii. „Pro mne je to nepříjemné překvapení, protože jsem si vždycky říkala, že je v tomto ohledu sociální demokracie slušnější a čestnější než ODS a že by toto neudělala nikdy. Je to pro mne - a myslím, že pro každého, kdo má v sobě zakořeněný smysl pro spravedlnost - trpké zklamání,“ pronesla.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!