4. května 2012 18:36, aktualizováno  22:38 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Poslankyně Pecková: Peněženky důchodcům nenaplníme, naplňme jim duši

Poslankyně TOP 09 Gabriela Pecková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslankyně TOP 09 Gabriela Pecková | foto: TOP09.cz

PRAHA Snížení důchodů se senioři přizpůsobí, zažili už horší časy, měli bychom raději myslet na jejich duševní pohodu. Takto by se dala shrnout argumentace poslankyně TOP 09 Gabriely Peckové, která se snažila obhájit navrhované snížení valorizace důchodů. Daleko více než nedostatek financí podle ní důchodce trápí společenské vyloučení.

"Ať se nám to líbí, nebo ne, úsporná opatření pocítí v tomto případě ve svých peněženkách senioři, ale oni se tomu přizpůsobí. Já to vím, protože s nimi pracuji celý život." řekla Pecková ve svém krátkém projevu ve sněmovně, což vzbudilo v levé části poslaneckých lavic ironický smích a potlesk.

ČTĚTE TAKÉ:

Výrok "mnozí se narodili za války a svůj život prožili v režimu, který jim žádné extra zbohatnutí nedovolil," který v jejím projevu následoval, již v levé části sálu u poslanců ČSSD a KSČM vzbudil hlasité projevy nesouhlasu.

'Naplnit důchodcům duši'

Pecková vzápětí na vysvětlenou dodala, že jestli dnes seniory něco ohrožuje, tak to nejsou úsporná opatření, ale společenské vyloučení. "Nikdy jsem ještě v ordinaci neslyšela: já už nechci žít, já už na to nemám! Ale velmi často slýchám ve své ordinaci: já už nechci žít, protože už nemám pro co, protože už nemám pro koho, protože překážím, protože mě nikdo nepotřebuje," vysvětlila své předchozí výroky.

"Tato vláda bohužel v tuto chvíli za daných podmínek neumí dostatečně naplnit peněženky seniorů. Ale co bychom měli umět všichni - naplnit jejich duši," dodala.

Představitele opozice nadzvednul její projev ze židle. Poslanec Stanislav Křeček (ČSSD) nešetřil silnými výrazy. "To, co jsme tady slyšeli od paní zpravodajky, to není vrchol, jak tady řekla paní kolegyně Semelová (KSČM), ale to je naprosté dno. Naprosté dno té žumpy, do které jsme se dostali.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka jej zase využil, aby obhájil svůj návrh na zrušení možnosti odpočtu DPH pro podnikatele při koupi automobilu, což by přineslo více peněz státnímu rozpočtu. "Co kdybychom se v duchu výzvy paní Gabriely Peckové pokusili vyzvat tyto podnikatele, aby spíše naplnili svoji duši a tuto daňovou úlevu jsme zrušili a ušetřené finanční prostředky dali na důchody?," řekl Sobotka.

Anketa

Souhlasíte s názorem poslankyně Peckové, že důchodce trápí spíše společenské vyloučení, než nedostatek peněz?

Ano 1200
Ne 5603

"Opozicí opakovaně zneužitý výraz, že se senioři „přizpůsobí“ situaci, pramení nikoli z mé arogance, ale naopak z respektu, který jsem během své mnohaleté praxe lékařky k seniorům získala. Protože se seniory pracuji a protože jim naslouchám, znám jejich potřeby velice dobře, " reagovala později na výroky opozice Pecková.

Opozice zdržovala projednání, nebylo jí to ale nic platné

Poslanci o vládním návrhu na nižší valorizaci důchodů debatovali už od jedné hodiny odpolední. U řečnického pultu se střídali zejména zástupci opozice, kteří nešetřili kritikou předlohy.

Poslanci po několikahodinové debatě vládní předlohu podpořili. Opozice neuspěla s návrhem na zamítnutí, k němuž se přidaly i dříve koaliční Věci veřejné. Novela, podle níž se budou penze po tři roky valorizovat o třetinu růstu cen a třetinu růstu reálných mezd, míří do sociálního výboru.

Dosud se důchody zvyšovaly v případě inflace o její celou míru. Jde o součást vládních úsporných opatření ke snížení schodků rozpočtu.

Důchod se zvedne jen o 156 korun

Pokud bude novela schválena, průměrný důchod by se v příštím roce zvýšil zhruba o 156 korun místo původně očekávaných 428 korun. Celkem by měl penzista dostat v příštích třech letech v průměru o 383 korun navíc. Nyní činí průměrný důchod asi 10.550 korun. Za tři roky by měl stát uspořit celkem 47,7 miliardy.

ČTĚTE VÍCE:

Rozprava trvala zhruba šest hodin i s dvěma hodinovými přestávkami, které si vyžádala ČSSD. Opozici se nepodařilo odročit projednávání předlohy do příští středy, případně o měsíc. Kromě toho, že poslanci novelu poslali sociálnímu výboru, také rozhodli, že bude mít na její projednání jen měsíc.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) to zdůvodňoval tím, že novela musí být schválena do září, protože ministerstvo musí vydat do konce tohoto měsíce prováděcí vyhlášku.

jkzJan Kaczor, ČTK