Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Končí stávající sněmovna. Největší odchodné 912 500 korun dostane komunista Filip

Vojtěch Filip foto: iDNES.tv

Poslední den v roli poslanců stráví ve čtvrtek zástupci ČSSD a KSČM, kterým se ve volbách nepodařilo ve Sněmovně udržet. Končící poslanci mají nárok na odchodné, které může činit až pět jejich posledních měsíčních platů podle počtu odsloužených let. Nejvyšší výslužku si odnese Vojtěch Filip z KSČM. Byl prvním místopředsedou Sněmovny a obdrží 912 500 korun.
  7:57

Každý z řadových místopředsedů Sněmovny, který v parlamentu končí, bude mít nárok na 866 tisíc korun. To se tak týká Piráta Vojtěcha Pikala a sociálního demokrata Tomáše Hanzela.

Základní měsíční plat poslance činí 90 800 korun, zvyšují ho příplatky za různé funkce. Poslanci, kteří končí a kteří byli ve Sněmovně celé volební období, mají nárok na odchodné ve výši pěti platů.

Odchodné bude moci dolní komora parlamentu vyplatit po třech měsících od ukončení výkonu funkce, tedy v lednu. V návrhu státního rozpočtu je na to vyčleněno 66,5 milionu korun.

Poslanecký mandát ve volbách, které se konaly 9. a 10. října, obhajovalo 164 dosavadních členů dolní komory. Úspěšných bylo 99 z nich. Bezprostředně po volbách jich bylo 98, ale nově zvolený poslanec a zlínský hejtman za ANO Radim Holiš mandát přenechal současné poslankyni Margitě Balaštíkové. Nárok na odchodné má tak 101 poslanců, kteří mandát neobhajovali nebo neobhájili.

Do ustavující schůze Sněmovny v novém složení, která začne 8. listopadu, bude jedinou funkční komorou parlamentu Senát.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat