Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Poslední šance pro nápravu

Česko

POSTŘEH

Přestože stát slíbil prostřednictvím zákonů již v roce 1992 občanům, že jim někdejší zemědělská družstva vydají neoprávněně užívaný majetek, dodnes se tak nestalo. Podle všeho jde o největší systémovou právní minelu v polistopadové historii našeho venkova. Podepsaly se na ní navíc všechny nástupnické silové složky režimu – policie, soudci nebo správci konkurzních podstat. I proto většina držitelů majetkových nároků souboj o svůj majetek už vzdala, část se o něj dosud neúspěšně soudí. Ani jeden soudní proces přitom není v celé České republice v současné době u konce – a to je vizitka, která rozhodně neřadí naši zemi mezi klasický právní stát.

Část novodobých křivd lze ale přece jen ještě napravit. Tradičně bez valného zájmu médií o tuto věc prošel prvním čtením v Senátu návrh zákona o majetkovém vyrovnání, který nabízí vytrvalcům usilujícím o svůj majetek patrně poslední šanci. Návrh dává družstvům či jejich nástupnickým organizacím ještě jednou možnost se na výdeji majetku dohodnout. Nedojde-li k dohodě, měl by převzít závazky družstev stát, respektive Pozemkový fond. Ten by pak měl majetek na družstvech vymáhat. Podstatný je na návrhu zejména přechod závazků původních družstev na jejich nástupce, neboť řada někdejších družstev se v polovině 90. let transformovala na obchodní, akciové a jiné společnosti a své závazky vůči občanům neuznala. Do nových podniků byl přitom převeden veškerý využitelný majetek včetně toho, který měla družstva vydat. To se však stalo jen zhruba v pětině případů.

Samozřejmě je otázkou, jak návrh zákona dopadne v následném legislativním procesu. Také je velmi pravděpodobné, že ani po jeho případném přijetí družstva neuznají svou povinnost majetek vydat a odškodnění bude na státu s děravou kasou. Jenže stát už má nástroje, jak umravnit nedisciplinované podniky právě v oblasti zemědělství. Stačí (a v podmínkách pro příjem dotací to v obecné podobě je) podmínit výplatu podpor bezdlužností vůči držitelům majetkových nároků. Podle návrhu by měl být vydán majetek v hodnotě 10 miliard korun v průběhu čtyř let – tedy 2,5 miliardy ročně. Družstvům by se tedy mělo vyplatit majetek vrátit, neboť ztrátou dotací by přišla o mnohem více. Vše je ovšem otázkou politické vůle. Dilema je přitom velmi jednoduché – právo by mělo zvítězit nad ekonomikou.

Vážení čtenáři, své názory a reakce pište na adresu byznys@lidovky.cz

***

Stát už má nástroje, jak nedisciplinované podniky umravnit. Stačí podmínit výplatu zemědělských dotací bezdlužností vůči držitelům majetkových nároků.

O autorovi| PETR HAVEL agrární analytik

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...