Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Posnídat v trávě s designéry

Česko

Letošní Designblok 2008 se zaměří na módu, chystá vlastní Fashion Week

PRAHA Prezentace módy si po celém světě žádá stále větší prostor a v Praze tomu není jinak. Více možností módním návrhářům se rozhodli letos nabídnout pořadatelé dnů designu Designblok 2008. Pod názvem Designblok Fashion Week ve dnech 7. až 12. října představí svou produkci desítky tvůrců.

„Módní design vnímáme v kontextu životního stylu. Člověka, kterého zajímá vybavení do domácnosti, zajímá i to, co má na sobě. To je naše filozofie. Chceme poskytnout návštěvníkovi komplexní pohled na design,“ řekla ředitelka dnů designu v Praze Designblok Jana Zielinski.

Zájem o módní tvorbu na Designbloku, který letos uvede svůj jubilejní ročník, se podle ní stále zvyšuje. Zatímco před deseti lety se této přehlídky moderní tvorby účastnilo 14 autorů, letos je jich přes dvě stě.

Móda se představí v kontextu další kreativní nabídky. Návštěvníci budou moci „posnídat v trávě“ s mladými designéry z fashion studia, pokochat se oděvními originály renomovaných autorů nebo sledovat svěží trendy začínajících návrhářů. „Je to akce, která mapuje design napříč celým spektrem od designu textilií, nábytku, užitného designu až po oděv. Je to vytýčení nových cílů. Jde o to, obstát ve srovnání s ostatními,“ řekla návrhářka Hana Havelková, která se Designbloku účastní podruhé.

Podle pořadatelů se letos přihlásilo přes 50 módních návrhářů. Vybráno bylo 37 tvůrců, kteří oslovili kvalitou produkce. Představit ji budou moci na dvou desítkách přehlídek, v designových studiích nebo v buticích.

Návštěvníci budou moci některé modely zakoupit. Své prostory módě nabídne především nové Superstudio Dox v pražských Holešovicích. Připraveny jsou tam výstavy, módní show a přehlídky.

Návštěvníci uvidí kolekci Hany Havelkové Asymetrie, architekturou inspirovaný design Heleny Fejkové, úplety nazvané Desert od Martiny Nevařilové nebo modely Fantastic Legend, evokující proměnu ženy, od Moniky Drápalové. Svou produkci ukážou i mladí tvůrci jako Radka Sirková nebo Martin Havel. „Předpokládáme, že jim to pomůže prosadit se ve světě módy i v zahraničí,“ říká Zielinski.

Týdny módy jsou odrazové můstky pro návrháře Podle deníku International Herald Tribune (IHT) se týdny módy stávají stále přitažlivějšími akcemi po celém světě. Pořádají se nejen v módních metropolích, ale i v ostrovních státech jako Fidži, Kuba či Bahamy a znají je i v odlehlých končinách jako Kazachstán nebo Kyrgyzstán. Mnohé země se prý snaží módu využít pro prezentaci kreativity své kultury. V Austrálii, Brazílii, Indii nebo Jižní Africe mají i několik týdnů módy za rok.

Pro některé návrháře je domácí defilé odrazovým můstkem na hvězdná mola v New Yorku či Paříži. Podle Evy Valové, která v Praze dvakrát do roka pořádá Prague Fashion Week, je poptávka po prezentaci autorské módy ve světě obrovská. „Konfekční nabídka se pro celý svět stává nezajímavou. V rámci globalizace lidé nechtějí nosit všechno stejné. Hledají své cesty a malé návrhářské značky sílí,“ řekla.

Situace v Česku však podle ní zatím není optimální. „Poptávka (po prezentaci návrhářů) by byla velká, kdyby to bylo zadarmo. Český trh zatím nefunguje tak, jak by měl. V zahraničí jsou návrháři komerční subjekt, který se sám financuje a připravuje pravidelně alespoň dvakrát do roka kolekce. V Americe je to až osmkrát,“ vysvětlila. Podle Jany Zielinski návrháři v Česku mají co nabídnout. Potřebují však prý adekvátní zázemí, kde by mohli svou produkci vystavovat. „Přehlídek designu je hodně. Je však důležité zachování kvalitativních paramentů,“ uvedla.

Autor: