Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Pospíšil pošle staré soudce do důchodu, skončí i přísedící 'z lidu'

Česko

  10:17aktualizováno  12:05
PRAHA - Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) v pátek představil legislativní změny, které chce provést jeho úřad v příštích šesti měsících. Ministr hodlá například převést všechny exekuce na soukromé firmy, aby snížil zatížení soudců. Chce přeorganizovat práci Nejvyššího soudu, v budoucnu by tak neměl řešit běžné spory. Tím by se práce soudů měla výrazně urychlit.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Vězni by mohli pomáhat při povodních

Až dvě stovky vězňů by se mohly zapojit do prací při odstraňování následků povodní. Ministerstvo spravedlnosti to nabídne krajům, řekl Pospíšil.

Již ve čtvrtek ministr v České televizi prozradil, že chce zrušit laické přísedící u soudu, aby zrychlil soudní řízení a ušetřil peníze. Zákon by mohl platit od poloviny příštího roku.

V 65 letech do důchodu
Kvůli úsporám resortu Pospíšil dnes přišel také s plánem, který počítá se snížením věkové hranice pro výkon soudce na 65 let. Počet soudců by se tak neměl už zvyšovat, ale naopak klesat.

Snížení věkového limitu pro soudce by podle něj mělo zrychlit generační obměnu v justici. "Domnívám se, že tento zásah umožní, aby v nějakém časovém horizontu mohli přijít lidé, kteří již mají nekomunistické vzdělání," uvedl Pospíšil, podle kterého soudci vystudovaní po roce 1989 ovládají jazyky, mají často zahraniční zkušenosti a rozumí informačním technologiím. Starší lidé podle něj budou moci v případě zájmu zastávat pozice asistentů soudců.

V současné době mohou soudci a státní zástupci vykonávat funkci do svých 70 let, o pět let nižší věková hranice platila do roku 2002. "Věk 65 let je věkem, který má většina zemí Evropské unie," prohlásil ministr. Letos podle něj dosáhne tohoto a vyššího stáří 89 soudců a 37 státních zástupců, náklady na ně stojí resort 167 milionů ročně.

Urychlení soudních procesů
Vedle toho hodlá ministr snížit přetížení soudců. "Exekuce budou kompletně přeneseny ze soudců na soukromé firmy," řekl dnes na tiskové konferenci Pospíšil. Podle něj se tím může ulevit až pěti procentům soudců, kteří se mohou věnovat jiné činnosti. Výjimkou by byly jen exekuce dotýkající se dětí, za které by nadále odpovídaly soudy.

Do konce roku chce také přeorganizovat práci Nejvyššího soudu. "Situace Nejvyššího soudu je neudržitelná," zdůraznil Pospíšil. Soud už nebude řešit běžné spory, ale měl by se soustředit spíše na "sjednocování judikatury". Podle ministra by se tak měly výrazně urychlit soudní procesy. 

Advokátní tarify by měly klesnout o dvacet procent
Zásadní kroky musí ministerstvo učinit i kvůli úsporám. Pospíšil chce od ledna 2011 zvýšit soudní poplatky o jednu třetinu či dokonce až o polovinu, to znamená z dnešních 600 na 1000 korun. "Peníze, které takto vybereme navíc, chceme, aby zůstaly v resortu spravedlnosti a aby byly použity na jiné účely, například rozvoj IT," vysvětlil ministr. Pospíšil připustil, že nepůjde o populární krok, ale upozornil na to, že už se deset let nezvyšovaly a jsou relativně nízké.

Čtěte také


Kromě toho chce snížit advokátní tarify o dvacet procent. Omezení plateb advokátům pak Pospíšil vysvětluje tím, že pokud musí z jednoho balíku peněz, který se navíc o deset procent zkrátí, vyplácet soudce, vyšší soudní úředníky, zapisovatelky a advokáty, pak z hlediska společenské přijatelnosti jsou na tom právě advokáti nejlépe. Například díky tomu, že mají i své soukromé klienty.

Pospíšil se vrací k rozdělané práci

Podle programového prohlášení se chce resort spravedlnosti v tomto volebním období vrátit k projektům, které započal Pospíšil již před loňským pádem vlády. Mezi hlavní plány úřadu patří prosazení nového občanského zákoníku, další elektronizace justice, zpřísnění podmínek pro jmenování soudců a přijetí nového trestního řádu a zákona o mediacích.

Autoři: ,

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...