Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Postižení burcují proti chystané reformě

Česko

Před ministerstvem práce a sociálních věcí se včera sešly tisíce postižených lidí. Nesouhlasí s úpravami některých zákonů

PRAHA Nechceme živořit, chceme žít a tvořit. Sociální reforma pro bezbranné pohroma. Úředníci z ministerstva práce a sociálních věcí si při pohledu z oken mohli přečíst transparenty i s mnohem peprnějšími hesly.

Obří poutače přinesly více než dva tisíce zdravotně postižených lidí, kteří včera kolem poledne přišli na náměstí Pod Emauzy protestovat proti chystané sociální reformě. Obávají se, že jim plánovaná úprava zákona o dávkách a novela zákona o zaměstnanosti seberou finanční prostředky na péči.

Včera se snažili ministerstvo přimět k tomu, aby návrhy zákonů stáhlo.

„Reforma je asociální a pro postižené lidi ponižující“ „Reformu považujeme za asociální. Podle ní by se například velmi snížil počet kritérií, na jejichž základě se zdravotní postižení dosud posuzovala. Čím méně bude těchto ukazatelů, tím větší prostor pro subjektivní názor dostanou posudkoví lékaři. A to je špatně,“ hřímal do mikrofonu na improvizovaném pódiu předseda Národní rady zdravotně postižených Václav Krása.

Podle něj jsou předložené zákony pro nemocné lidi ponižující.

„Narušují i možnost jejich uplatnění v běžném životě,“ podotkl Krása. Ani jedna jeho věta se neobešla bez tleskání, pokřiků, troubení nebo nadšeného volání.

„Kdyby mohli, prodají celou republiku. Myslí jen na svoje koryta,“ vykřikoval jeden z demonstrujících schovaný hluboko v davu. Na demonstraci kromě vozíčkářů, nevidomých či autistů dorazily i stovky neslyšících. Aby se odlišili, všichni měli na rukou bílé rukavice a klasické tleskání nahrazovali tradičním máváním. Slova řečníků stojících na pódiu okamžitě překládal do znakové řeči tlumočník. Protože ale někteří hluchoněmí stáli příliš daleko a nemohli ho vidět, jedna překladatelka se vyškrábala přímo na střechu přenosné toalety.

Na demonstraci dorazili lidé prakticky z celé České republiky.

„Já jsem z Chromče, to je obec asi deset kilometrů od Šumperku. Za místní organizaci nevidomých a slabozrakých nás sem přijelo 20,“ řekla 60letá Stanislava Šímová. Se svými 20 dioptriemi na každém oku je prakticky slepá. „Mám i nevidomého manžela. Bojíme se toho, co teď bude. Například že nám zruší levnější cestování vlakem a cestování zdarma autobusem. Kvůli zdraví musím dojíždět každý den,“ doplňuje Šímová. Strach má i ze snížení finančních prostředků na péči. „Přitom už teď nám z příspěvku ubrali. Brali jsme měsíčně dva tisíce korun, od ledna už jen osm set. Reforma počítá také s odebráním peněz na pomůcky. Třeba počítač pro nevidomého ale vyjde zhruba na 120 tisíc korun,“ stěžovala si žena.

Za hlasitého bučení a jiných nesouhlasných projevů se zhruba po hodině od začátku demonstrace na pódiu objevil i ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09). Snažil se obavy demonstrujících rozptýlit. „Nechceme zdravotně postiženým lidem brát příspěvky na péči, chceme jen, aby byl systém přehlednější. Snažíme se dosáhnout toho, co dnes dobře funguje třeba v Německu nebo v Rakousku. Průkazky ZTP také nezrušíme,“ řekl Drábek.

Podobná demonstrace jako v Praze se včera konala i v Brně. Tam se sešly asi dvě stovky postižených.

Poznámku k tématu čtěte na straně 10

***

Drábek narazil u vládních stran

* Výhrady k sociální reformě mají i koaliční ODS a Věci veřejné.

* ODS kritizuje třeba chystanou změnu v posuzování míry postižení. Kritéria jsou podle ní plytká a obecná. Plánovaná reforma nezaručuje zásadní systémové změny a legislativní návrhy jsou prý příliš obecné.

„Chybí nám dlouhodobá vize uspořádání systému sociálních služeb. V diskusi nad reformou chceme pokračovat přímo s ministrem na nejbližším poslaneckém klubu ODS,“ poznamenal předseda klubu Petr Tluchoř.

* VV zase vadí údajné rušení průkazek ZTP. Požadují vytvoření vyjednávacího týmu mezi koalicí a veřejností. „Informace, které se dostávají k lidem, zatím připomínají tichou poštu,“ podotkl poslanec VV Petr Skokan.

* Proti návrhům jsou i opoziční ČSSD a KSČM. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka uvedl, že vláda se chová k postiženým necitlivě a ponižujícím způsobem. „Návrh zhorší jejich životní úroveň a možnost zapojit se do práce. Je to ostuda této vlády,“ řekl Sobotka.

* Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) včera také oznámil, že plánuje část sociální reformy odložit.

Konkrétně tu, která počítala s převedením povinnosti zajišťovat dotace na sociální služby na kraje. Podle Drábka se ukázalo, že na to kraje nejsou připraveny.

Autor: