Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Postup školy chápeme, tvrdí starostové

Česko

PRAHA Přístup vedení základní školy ve Valašském Meziříčí, která bude mít zvlášť třídu pro romské a české děti, je ojedinělý. Někteří starostové měst, kde žije významná romská menšina, ale podotýkají, že tento krok chápou. Míní však, že není řešením.

Chomutovská primátorka Ivana Řápková například uvedla, že důležité je, aby rodiče obecně vnímali, že jejich děti chodí na kvalitní školu. „Dovedu si představit, že do třídy, kde bude velká část problémových dětí, nebudou chtít rodiče své děti dávat. Ten problém je složitý,“ řekla LN Řápková s tím, že rozdělení tříd ovšem podle ní nic neřeší.

Podobný postoj má i starosta Kladna Dan Jiránek: „Rozumím tomu, že rodiny, které dávají vzdělání na přední místo svých hodnot, nejsou nadšeny, pokud se jejich dítě dostane do třídy nebo školy, kde výuka zaostává. Předesílám, že nehovořím o žádném etnickém přístupu. Než na barvě kůže záleží na sociálním prostředí v jednotlivých rodinách,“ odpověděl na dotazy Jiránek.

Podle něj mělo město v minulosti problémy s jednou školou, která byla k dětem v přístupu ve známkování shovívavější, než je obvyklé. „Potíže se ale projevily, když děti odešly na střední školu, kde měly obrovské problémy. Když to ostatní rodiče zjistili, hned je z té základní školy začali odhlašovat. Potom se takového stigmatu taková škola zbavuje velmi dlouho,“ doplnil.

Litvínovský primátor Daniel Volák podobný přístup považuje za diskriminaci. „Žádné rozdělení podle barvy pleti a národnosti v litvínovských školách samozřejmě není. Osobně toho nejsem zastáncem a považoval bych podobné rozdělení za rasovou diskriminaci,“ sdělil Volák. Ve městech, kde žije velká romská menšina, je ale podle mnohých běžné, že vedle „normální“ základní školy funguje i škola „se zvláštní výukou“ (dříve zvláštní škola). V nich je poměr romských a bílých dětí ve velkém nepoměru. „Rodiče romských dětí často své děti rovnou dávají do zvláštní školy. Netuším, proč tomu tak je,“ popsal situaci ve středočeských Pečkách jejich starosta Milan Urban.

Nejrazantněji vystoupil českobrodský starosta Jaromír Fischer. „Nejsem sice žádný specialista na školství, víte, já se ale těm rodičům ve Valašském Meziříčí nedivím. Jde o akci a reakci. U nás musí policie téměř denně řešit nějaké krádeže svačin a podobně. Některé romské děti své vrstevníky terorizují. Rodiče jsou opravdu naštvaní,“ řekl Fischer a doplnil, že ani on nezná recept, jak situaci řešit.

Autor:

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...