Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Postup z druhé ligy musí přijít rychle

Česko

PRAHA Tři týdny po první fotbalové lize se dnes rozpoutá boj o klíčové dvě první příčky i o „patro“ níž. Po čtyřměsíční přestávce startuje jarní část druhé ligy a znovu slibuje napínavou podívanou - o dvě vstupenky do společnosti domácí elity totiž bude usilovat pět týmů.

Slibnou šanci na postup drží před jarními odvetami fotbalisté Opavy, Hradce Králové nebo Bohemians Praha, největší ambice ovšem mají vedoucí Slovácko a třetí Příbram, které z první ligy sestoupily v minulé sezoně. „Chceme zpět do první ligy, ale když se to nepovede, nebudeme skákat z mostu,“ označil prioritu Příbrami její majitel Jaroslav Starka.

Vrátit se z druhé ligy do první v nejkratším možném termínu ale není jednoduché. Za posledních sedm let se to ze dvanácti sestupujících týmů podařilo jen čtyřem z nich. Naposledy před třemi lety Českým Budějovicím.

„Je to těžší, než do první ligy postoupit poprvé. Když sestoupíte, hned dostanete nálepku favorita soutěže a každý se na vás snaží vytáhnout,“ vysvětluje šéf Jihlavy Zdeněk Tulis. Jeho klub sestoupil z první ligy v předminulé sezoně a po prvním nevydařeném pokusu o návrat má k němu z desátého místa daleko i letos.

Podobných příkladů toho, jak se může nechtěná prvoligová přestávka neplánovaně protáhnout, nabízí druhá liga více.

Například Opava sestoupila už před třemi lety, jenže mezitím se kvůli velkým dluhům ocitla blízko krachu, sestoupila až do divize a teď se s pomocí města znovu pokouší o návrat. Hradec Králové o postup usiluje dokonce už pět let.

„Druhá liga nikoho nezajímá, nepíše se o ní. Proto je návrat do první ligy tak důležitý. Jenže fotbal není žádná fabrika, postup se nedá naplánovat,“ připomíná Starka.

Vrátit se mezi elitu hned po roce je pro každý klub prioritou. Jeden rok v nižší soutěži totiž obvykle přežijí bez větších změn, každý další však jen prohlubuje nebezpečnou krizi. „První rok ještě trvá euforie, jenže když hned nepostoupíte zpět, začne rychle opadávat. Pokud nemáte dostatečně trpělivé a silné sponzory, někde se to musí projevit,“ říká Tulis, který už ze stejného důvodu musel snížit rozpočet Jihlavy o pětinu.

Shodným problémům se chce vyvarovat především ambiciózní Slovácko. Klub z Uherského Hradiště si na podzim udržel jednobodový náskok před druhou Opavou, jenže během zimní přestávky nečekaně propustil trenéra Pavla Maluru a angažoval Leoše Kalvodu. Malura následně odešel do Hradce Králové.

Největší favorité na

postup z druhé ligy

Čelo tabulky po podzimu

1. SLOVÁCKO 31

naposledy v lize: 2006/07

2. OPAVA 30

naposledy v lize: 2004/05

3. PŘÍBRAM 29

naposledy v lize: 2006/07

4. HRADEC KRÁLOVÉ 27

naposledy v lize: 2002/03

5. BOHEMIANS PRAHA 27

naposledy v lize: nikdy

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...