20. dubna 2014 11:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Potíže při focení Česka? Nehody, ulejváci i milenci v trávě

Auto firmy Seznam při nehodě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Auto firmy Seznam při nehodě. | foto: Reprofoto

PRAHA Nafotit miliony fotografií pro novou panoramatickou mapu Česka je dost složitý úkol už sám o sobě. A je ještě těžší, když se vám do cesty připletou například milenci v trávě nebo dopravní nehody. Své o tom ví řidiči vozů, kteří speciálními kamerami mapují české silnice pro firmu Seznam.cz.

Poslední nehoda auta s kamerou se stala velmi populární na sociálních sítích, protože snímek brzy obletěl celé Česko. V komentářích pak někteří uživatelé Facebooku hovořili například o nejlépe zdokumentované dopravní nehodě v historii.

Podle mluvčí firmy se ale nejedná o nic závažného. Cestu "fotícímu" vozidlu totiž už dříve zkřížili například lidé, kteří v danou chvíli byli mimo své pracoviště. Společnost proto žádali o vymazání záznamu. Další překvapení čekalo na řidiče vozidla firmy, když při otáčení málem přejel milence v trávě.

Nebyla to první nehoda

Naposledy se speciálně upravené auto Seznamu, které snímá komunikace, připletlo do nehody tří aut ve čtvrtek na Štěrboholské radiále. Firma má k dispozici celkem čtyři vozy, se kterými chce do dvou let nafotit celou Českou republiku a mapy obohatit funkcí Panorama, podobné Street View od firmy Google. "Je to samozřejmě zdržení, ale nehod mělo naše auto už spousty," řekla mluvčí Irena Zatloukalová pro server Lidovky.cz.

Firma má po nehodě momentálně k dispozici pouze tři vozy. Další dva jsou v přípravě a v nejbližší době by měly vyrazit do ulic. "Vyrábíme další auta. Ta čtyři byla v tom prvním sledu. Není to tak, že bychom byli po nehodě o čtvrtinu pomalejší," tvrdí Zatloukalová.

Snímání ulic pro službu Panorama chce firma dokončit v závěru příštího roku. Pevný termín ale určen není. "Nejsme zavázáni nějakým termínem. Může nás totiž zdržet počasí nebo dojde k nějaké nehodě - jako v tomto případě," míní Zatloukalová.

Firma momentálně vyhodnocuje, jak moc náraz automobilu poškodil unikátní zařízení pro snímání okolí. "Přendat zařízení jednoduše nejde, protože potřebuje elektroniku v samotném voze," líčí Zatloukalová. "Nefunguje to tak, že se zařízení dá na jakékoliv auto a může se hned jet dál," dodává.

Auta v průběhu svého fungování zažila už několik nehod, jedná se však o druhý incident, kdy došlo k většímu poškození vozu. K první nehodě došlo při uspěchaném couvání. Tehdy byla zdemolovaná zadní část auta. Další problémy se týkaly zejména slovního napadení řidičů a ve třech případech poruše či výměně pneumatik.

Nehody, do kterých se auto od Seznamu dostalo (statistiky jsou do 5. 3. 2014):
20xŽádost o vymazání fotky z důvodu výskytu mimo pracoviště v pracovní době
10xSlovní napadení
1xZpacifikování ozbrojeného muže
3xOdtah auta kvůli poruše
3xVýměna pneumatik
1xBouračka
1xMálem přejetí milenců při otáčení v trávě
1xNedobrovolné uvíznutí při hodové zábavě
jzlJakub Zelenka
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!