Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Komunisti jim popravili otce, potomci rolníka odškodnění nevysoudili

Česko

  16:00
BRNO - Ústavní soud odmítl stížnost potomků Václava Junka, odsouzeného a popraveného totalitní justicí v roce 1951. Žádali od státu vysoké odškodnění v řádu desítek milionů korun, avšak neuspěli. Ústavní soudci stížnost označili za zjevně neopodstatněnou. Potomci se naděje na odškodnění nevzdávají.

Ústavní soud. foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

ÚS vyjádřil pochopení pro to, jakým způsobem rodinu zasáhla ztráta otce. Zároveň ale zdůraznil, že po obnově právního státu bylo možné nahradit jen některé škody z doby nesvobody. "Není totiž v hospodářských možnostech státu, vzhledem k délce totalitního období a rozsahu porušování lidských práv, napravit, respektive odškodnit v nynější době v plné výši veškerá protiprávní jednání, kterých se stát tehdy na svých občanech dopustil," stojí v usnesení soudce zpravodaje Stanislava Balíka.

Co se v 60. letech stalo

  • Rolník Junek dostal trest smrti za velezradu a vraždu předsedy místního národního výboru v Koubalově Lhotě na Příbramsku.
  • Brzy po vyhlášení rozsudku byl popraven.
  • V 60. letech justice verdikt zrušila a uznala, že proti Junkovi chyběly důkazy.

Dva Junkovi synové podali v roce 2004 žalobu, v níž se domáhali náhrady škody za odsouzení otce, za psychickou a morální újmu a další škody, například propadlý majetek. Obvodní soud pro Prahu 4 žalobu zamítl. Uznal, že šlo o křivdu, připomněl však, že rodina byla - byť nedostatečným způsobem - odškodněna už v 60. letech.

Junkovi potomci tehdy dostali náhradu ušlého výživného. Soud také dospěl k závěru, že neexistuje právní předpis, podle kterého by bylo možné další odškodnění pozůstalým přiznat.

Verdikt potvrdil Městský soud v Praze i Nejvyšší soud. "Legislativa je v tomto směru nedostatečná," reagoval na usnesení Ústavního soudu advokát Junkových Lubomír Müller. Boj o přiměřené odškodnění tím ale podle něj nekončí. "Ve věci jsou neukončená jednání s ministerstvem spravedlnosti. Jednání byla v roce 1970 přerušena, ale nikoliv ukončena," uvedl Müller.

ČTĚTE DÁLE:

Junek patřil ke třem rolníkům a zároveň členům KSČ, které za pachatele vraždy označili tehdejší vyšetřovatelé. Při pozdějším prověřování se ukázalo, že při výsleších používali násilí a při pátrání udělali řadu chyb. Dva z podezřelých se přiznali, Junek vinu až do konce popíral. Všichni tři byli odsouzeni k trestu smrti. Skutečné pachatele se nikdy nepodařilo určit.

Autoři: ,

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...