Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Potravinářům jde letos o přežití

Česko

PRAHA Zatímco zákazníci si letos mohou nad stále levnějšími potravinami mnout ruce jejich výrobci se ocitají ve stále horší ekonomické situaci.

Maloobchodní řetězce ve snaze přinést zákazníkům co nejlevnější potraviny vyjednávají s dodavateli o jejich ceně velmi tvrdě. „Tlak na cenu je obrovský a potravináři hospodaří jak se dá, prakticky všichni podnikají na hraně zisku,“ řekl Miroslav Koberna, ředitel pro programování a strategii Potravinářské komory.

Podle Koberny se sice i v minulosti vždy našel nějaký potravinářský sektor, kterému se nedařilo, ale letos těžká ekonomická situace postihla všechny. „Tento rok bude pro potravináře hlavně o přežití,“ řekl Koberna. Lidé totiž začínají stále více pociťovat dopady současné ekonomické krize a přestávají kupovat potraviny, které nutně nepotřebují. „Spotřebitelé obracejí každou korunu dvakrát. U potravin, které nutně potřebují, začínají vyhledávat levnější alternativy,“ řekla Koberna.

Ve velmi obtížné pozici se ocitli zejména mlynáři a pekaři, jejichž výrobky se minulý měsíc v obchodech prodávaly až o 40 procent levněji než loni. Na snížení ceny pečiva se malou měrou podílel i pokles cen obilí. Ty se oproti loňsku snížily v průměru o 400 korun na tunu a klesly tak zhruba na 2 900 korun za tunu obilí. „Většina poklesu cen v obchodech však jde na vrub zisku mlynářů a pekáren,“ řekl Jaroslav Chochole, předseda Společenství mlynářů a pekařů. Ti proto byli nuceni sáhnout do svých marží, které se v průměru pohybovaly na úrovni sedmi až osmi procent. Průměrná marže se v posledním roce snížila téměř na polovinu.

„S nižší marží přichází i nižší zisk. To způsobí, že pekaři a mlynáři nebudou moci investovat do výroby a ta zastará,“ řekl Chochola. Bez obnovy technologického vybavení tak tyto firmy nebudou moci konkurovat zahraničním dodavatelům. Navíc se zhorší i přístup k bankovním úvěrům, což jim dále ztíží podnikání.

Autor: