Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Potvrzeno. Špotáková mění kouče

Česko

Světovou rekordmanku bude nyní připravovat Jan Železný, nejslavnější oštěpař světové historie

PRAHA Už je to definitivní. Den po triumfu v Diamantové lize oznámila světová rekordmanka Barbora Špotáková, že po jedenácti letech končí spolupráci s trenérem Rudolfem Černým a bude se připravovat ve skupině trojnásobného olympijského vítěze Jana Železného.

„Rozhodnutí nepřišlo ze dne na den. Honzu Železného jsem vždycky měla jako toho, kdo mi pomáhá s technikou, a teď to potřebuju nejvíc. Tahle možnost se nabízela, on je ten nejpovolanější, bude to nový impulz. Moje technika nebyla letos vůbec dobrá,“ vysvětlila 29letá Špotáková, a potvrdila tak změnu, o které LN informovaly již ve středu.

Vše se odehrálo v restauraci U Pinkasů, kde oštěpařka slavila svoje předchozí medaile z velkých podniků. Oslavu pátého kovu, bronzu z nedávného ME v Barceloně, však vystřídala citlivější záležitost.

„Děkuji Báře, že to se mnou tak dlouho vydržela, musela hodně dřít a poslouchat. Ale byla to s ní krásná léta a přeju jí další úspěchy,“ pravil Rudolf Černý, který své již bývalé svěřenkyni přinesl symbolicky kytici jedenácti žlutých růží.

„Spíš já bych měla poděkovat. Spolupracujete s trenérem jedenáct let, z toho pět let vozíte medaile, to není jen tak,“ reagovala olympijská vítězka. „Začínali jsme spolu u víceboje, přešli na oštěp, povedly se nám neskutečné věci. Pod jeho vedením jsem i dostudovala, v té době se mi hodně přizpůsoboval. Mohla jsem přijít na Julisku, kdy se mi chtělo, Ruda tam byl kvůli mně od rána do večera,“ ocenila. „Jenže teď už můžu svůj čas přizpůsobit tréninku. Už nepotřebuju být sama ve skupině, spíš naopak – potřebuju skupinu, která táhne. Ruda je původně vícebojařský trenér, přibližně od olympijského roku, kdy jsem hodila světový rekord, už mi k technice nemohl moc sdělit,“ doplnila.

Atletka nepopřela, že oznámit trenérovi své rozhodnutí nebylo snadné. „Oficiálně jsem mu to řekla až hodinu před setkáním s novináři. Ale na Rudovi je vidět, že překvapený není. Už nějaký čas jsme to věděli oba, já jsem mu to totiž v jakémsi afektu na tréninku párkrát vpálila. Ale každý rozchod je těžký,“ uvedla při pohledu na kouče, v jehož tváři byl spíše nucený úsměv.

Trénink se světovou dvojkou Špotáková se těší na to, jak se začlení do Železného tréninkové skupiny, v níž jsou i druhý oštěpař letošních světových tabulek Petr Frydrych a šestý Vítězslav Veselý.

„Snadné to ale asi nebude. Jenže já jsem bezkonfliktní člověk, věřím, že se sžijeme a bude legrace. Složitější to bude pro Honzu, jen považte – světový rekordman trénuje světovou rekordmanku! Už vidím, jak si každý myslí, že příští rok hodím pětasedmdesát metrů... Ale ono to tak vůbec být nemusí, je to risk, který si bere na triko. Byla jsem ráda, když mi odpověděl, že by do toho šel. Myslím, že změna v technice bude velká a že se to projeví,“ doufá šampionka.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...