Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Pouličních prodejců přibývá

Česko

Oslovují chodce a často je jejich chování na hranici obtěžování. Radnice na ně ale nesmějí

PRAHA Projít některými rušnými místy Prahy je stále těžší. Ve vestibulech metra i před nimi neustále přibývá pouličních prodavačů, „naháněčů“ mobilních operátorů i výběrčích dobročinných příspěvků všeho druhu. V létě se situace navíc zahušťuje, protože nabízení letáků nebo výhodných telefonních tarifů je pro studenty snadno dostupnou brigádou. Magistrát, městské části ani dopravní podnik nemají páky na to, jak obtížné prodejce z ulic a vestibulů dostat.

„Denně dostávám i několik dotazů na to, jakého mám mobilního operátora a jestli nechci výhodnější smlouvu. Bohužel některým nestačí říci, že nemám zájem. Prodavači se dají do přemlouvání, dokonce mě i několikrát chytili na odchodu za ruku. To už podle mě hraničí s obtěžováním,“ popsala své zkušenosti Irena Červáková, která denně cestuje mezi Holešovicemi a Andělem. Podobně atraktivním lovištěm je pro prodejce například vestibul a okolí stanic I. P. Pavlova, Budějovická a náměstí Republiky nebo vestibul metra Florenc vedoucí k autobusovému nádraží. Na charitativní akce se většina Pražanů dívá shovívavěji, nejagresivněji se obvykle chovají právě lidé nabízející služby mobilních operátorů.

„Jsme si vědomi toho, že ne všichni tito prodejci dokážou rozpoznat hranici mezi tím, kdy zákazníkovi ještě nabízejí služby a kdy už ho obtěžují. I to je jedním z důvodů, proč jsme se rozhodli zavést Etický kodex, ve kterém bude jasně uvedeno, co prodejci smějí, a co je naopak nepřípustné,“ vysvětlila tisková mluvčí společnosti T-Mobile Jitka Pacolová.

O tom, že podobné aktivity mnohým Pražanům ztrpčují každodenní cestování městem, vědí i městské části. Pomoci jim ovšem příliš nemohou. „My smíme postihovat pouze nedovolený zábor veřejného prostranství, když si někdo postaví na ulici stánek nebo podobně. Na to, aby si ale stoupl na ulici jen s kufříkem a něco nabízel, žádné povolení nepotřebuje,“ vysvětlil mluvčí Prahy 5 Radovan Myslík s tím, že obtěžování mohou řešit jenom strážníci nebo policisté. Stejně bezbranný je v takových případech i dopravní podnik. „Vestibuly metra jsou z hlediska pohybu lidí veřejným prostorem, z něhož nemůžeme někoho vyhazovat,“ vysvětlil šéf marketingu dopravního podniku Jan Svoboda.

Složitá je pro úřady i kontrola výběrčích dobročinných příspěvků. Přímo na místě totiž není možné zjistit, zda úřad udělil povolení pořádat sbírku, či nikoliv.

***

Smíme stíhat jenom nedovolený zábor veřejného prostranství, říkají radní

Autor: