Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Pouštní Mickey Mouse

Česko

Tarbíci dlouhouší. Vědcům se podařilo v poušti Gobi natočit ohrožený druh hlodavce

ULÁNBÁTAR/PRAHA Nezvyklá zvířátka, která jsou známá pod názvem „pouštní Mickey Mouse“, byla pravděpodobně poprvé v historii zachycena kamerou. Podařilo se to vědcům během expedice vedené doktorem Bailliem v mongolské poušti Gobi. Informoval o tom včera zpravodajský server BBC News.

Doposud bylo velice složité záhadná stvoření zkoumat, především kvůli jejich miniaturní velikosti, nočnímu prostředí, ve kterém se pohybují, a drsným pouštním podmínkám, které obývají.

„Byl jsem jako v extázi, když se nám je podařilo vystopovat,“ řekl BBC News doktor Baillie. „Tarbíci dlouhouší skáčou jako klokani. Je úchvatné je pozorovat. Malinkaté chloupky na jejich nožičkách připomínají miniaturní sněžnice a v podstatě jim umožňují pohyb po písku,“ vysvětlil. Při větší rychlosti skáčou, dokážou uskočit až dva metry. Skákání jim dovoluje prudce otočit směr, čímž zmatou případné pronásledovatele. Ocas, který je na konci opatřený štětkou chlupů, používají jako jakési kormidlo. „A mezi savci mají téměř největší uši v poměru k tělu,“ dodal. Používají je jako ochlazovací zařízení.

Přes den se zvířátka ukrývají v norách, které jsou až dva metry pod zemí, a aktivní začínají být až za soumraku. Nemusí takřka vůbec pít, většinu vody získávají z potravy. Živí se převážně semeny trav, částmi rostlin, hlízami a občas i hmyzem. „Říká se jim pouštní Mickey Mousové, protože jsou roztomilí i komičtí zároveň,“ řekl doktor Baillie.

Nepříznivé roční období překonávají pomocí letního nebo zimního spánku. Vyskytují se v pouštích, polopouštích a stepích od severní Afriky až po jihovýchodní Evropu a střední Asii. Jsou zapsáni na červené listině ohrožených druhů. „Jelikož jsou tato zvířata na pokraji vyhynutí, vypravili jsme se je do pouště Gobi zkoumat, abychom pak mohli vytvořit dlouhodobý plán na jejich záchranu,“ řekl doktor Baillie. „Všichni si myslí, že poušť je absolutně pustá oblast bez biologické rozmanitosti, a pokud jde o ochranu přírody, jsou pouště často přehlíženy. Je však nutné si uvědomit, že i tam žijí pozoruhodné živočišné druhy, které je třeba chránit,“ dodal.

Autor:

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...