21. března 2009 15:06 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Povedu ČSSD k dalším vítězstvím, říká staronový šéf

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 322Diskuse
Staronový šéf socialistů Jiří Paroubek v obležení novinářů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Staronový šéf socialistů Jiří Paroubek v obležení novinářů | foto: ČTK

PRAHA Předsedou ČSSD se podle očekávaní znovu stal Jiří Paroubek. Staronový šéf socialistů neměl protikandidáta, do čela strany byl zvolen potřetí za sebou. Při sobotní volbě ho podpořilo 410 z 548 delegátů stranického sjezdu, proti jich bylo 121. Paroubek tak získal 74 procent hlasů. Bohuslav Sobotka obhájil post prvního místopředsedy. Získal víc hlasů než jeho šéf.

Statutárním místopředsedou ČSSD zůstává Bohuslav Sobotka. Ani on na dnešním sjezdu strany neměl protikandidáta. Nejpopulárnější český politik Sobotka získal opětovně více hlasů než stranický šéf, dostal více než 84 procent hlasů. Sobotku volilo 469 z 550 hlasujících delegátů, 73 bylo proti.

Kdo povede ČSSD
Funkce  Jméno Hlasy   
Předseda Jiří Paroubek  74% - 410       
První místopředseda      Bohuslav Sobotka 84% - 469
Místopředseda Milan Urban 75% - 413
Místopředseda  Zdeněk Škromach 87% - 485
Místopředseda  Roman Onderka 70% - 390
Místopředsedkyně nezískala dost hlasů
Místopředseda  Lubomír Zaorálek 75% - 417

Staronový místopředseda strany po svém zvolení podobně jako Paroubek poděkoval za podporu. "Doufám, že pro stranu a pro vás pro všechny budu užitečný," uvedl. Navíc poděkoval také své manželce Olze a synovi Davidovi, že s ním budou mít po příští dva roky trpělivost.

Paroubek dostal více hlasů než předloni, kdy získal 311 hlasů od 517 delegátů, což představovalo 60 procent. Když se Paroubek poprvé stal šéfem strany v květnu 2005, podpořilo ho 92 procent delegátů.Jiří Paroubek se raduje ze znovuzvolení předsedou ČSSD. Vpravo mu tleská manželka Petra
Předseda sociální demokracie v předvolebním projevu řekl, že chce pracovat na zlepšení mezilidských vztahů ve straně. Za základní metodu práce v sociální demokracii pokládá svobodnou diskusi. Míní, že ČSSD by měla být stranou umírněnou a střízlivou. "Pojďme spolu k dalším vítězstvím, lidé to od nás očekávají," prohlásil šéf ČSSD.

Stalo se na sjezdu:

Volba místopředsedů ČSSD: Místo pěti jen čtyři

O dovoz krize a 'radarů' není proč stát

ČSSD si zvolí nejspíš 6 místopředsedů

 Klaus u Paroubka: Bavili jsme se o tenise

Sjezd ČSSD: Projev Klause i kritika vlády

Klaus na sjezdu ČSSD vládu nepotopil

Šéf ČSSD zavelel ke generálnímu útoku

ODS útočí na ČSSD koblihou a videem

Pět kandidátů, pět místopředsedů
V rozhovoru pro Českou televizi Paroubek řekl, že mandát, který má po dnešním zvolení, je stejně silný jako mandáty z let 2006 a 2007. Prohlásil, že v tom nevidí žádný velký rozdíl. Také zopakoval, že strana chce vyhrát nadcházející volby do Evropského parlamentu a příští rok do Poslanecké sněmovny.

Na funkci pěti řadových místopředsedů ČSSD nakonec kandiduje pět uchazečů - Jana Vaňhová, Zdeněk Škromach, Milan Urban, Roman Onderka a Lubomír Zaorálek. Delegáti na pražském sjezdu, který potrvá do neděle, volí pět řadových místopředsedů. Dosud měla ČSSD jen čtyři. Urban řekl, že zvýšení počtu místopředsedů bylo součástí volebního řádu, který sjezd schválil.

ČTK, Lidovky.cz
  • 322Diskuse