Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Povinné ručení 2009: vyšší pokuty, ceny i slevy

Česko

Volat policii, jen přesáhne-li škoda 100 tisíc Kč, a platit vysokou pokutu za nepojištěný vůz. To jsou hlavní změny, které nás čekají od ledna roku 2009.

Novela zákona o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla zavádí několik zásadních změn. Mnohé z nich platí již od června tohoto roku, další nás čekají od ledna roku příštího.

I. Změny platné od 1. 6. 2008 1. ZELENÁ KARTA Došlo ke zrušení dokladu o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, který byl pojišťovnami vydáván jen do 31. května 2008. Tento doklad byl nahrazen takzvanou zelenou kartou. Karta musí být pojištěným podepsaná, jinak je pojištění oficiálně neplatné a řidiči hrozí sankce.

Pokud patříte mezi ty, kteří povinné ručení uzavřeli do konce května, dosavadním dokladem o pojištění se můžete prokazovat až do konce roku. Pak ho budete muset nahradit zelenou kartou. Podle zákona tedy platí půlroční přechodné období.

2. NAVÝŠENÍ LIMITŮ PLNĚNÍ Zákon stanoví u povinného ručení minimální limity pojistného plnění, a to jak pro škody na zdraví, tak i na majetku. U majetkové škody se v důsledku novely minimální limit plnění zvýšil z 18 na 35 milionů Kč bez ohledu na počet poškozených. Minimální limit pojistného plnění pro škodu na zdraví nebo usmrcení zůstává i nadále 35 milionů Kč.

Na zvýšení tohoto limitu mají pojišťovny dle zákona čas až do 31. května 2012, všechny pojišťovny mají však již nyní limity na požadované nebo vyšší úrovni. Variant pojistných limitů má každá společnost zpravidla několik, od těch ve výši 35 milionů Kč až po stamilionové limity.

3. PŘERUŠENÍ POJIŠTĚNÍ Povinné ručení je možné přerušit jen tehdy, bylo-li to ve smlouvě s pojišťovnou předem dohodnuto. I v takovém případě je pojištěný povinen před počátkem přerušení prokázat, že příslušnému orgánu evidence odevzdal státní poznávací značku a osvědčení o registraci vozidla. Takzvané sezonní pojištění nabízely pojišťovny již několik let, teprve nyní je však zákonem jasně dána povinnost odevzdat značku a osvědčení o registraci do depozita.

4. VYŠŠÍ POKUTY NEPOJIŠTĚNÝM S nepojištěným autem na silnici vůbec nesmíte, takže i u nově koupeného vozu je třeba nejprve uzavřít smlouvu o povinném ručení a teprve potom s ním vyjet z parkoviště prodejce. Za nepojištěné auto se dávaly pokuty vždy, od června ale došlo ke zvýšení horní hranice těchto sankcí: Pokuta za provozování auta bez povinného ručení: 5000–40 000 Kč (dříve max. 20 000 Kč).

Pokuta za neodevzdání SPZ a osvědčení o registraci vozidla do depozita: 2500–20 000 Kč (dříve max. 10 000 Kč).

Pokuta za nepředložení dokladu o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla nebo zelené karty při kontrole Policií ČR: 1500–3 000 Kč (v blokovém řízení do 1500 Kč), dosud to bylo max. 1000 Kč (v blokovém řízení 500 Kč).

II. Změny platné od 1. 1. 2009 5. SANKČNÍ POJISTNÉ PRO ČAP Protože je z garančního fondu spravovaného Českou kanceláří pojistitelů (ČAP) ročně financováno pět tisíc nehod nepojištěných řidičů v hodnotě 500 milionů Kč, zákon vůči těmto lidem přitvrzuje kromě zvýšení pokut i zavedením sankčního pojistného. Za dobu, kdy auto nebylo pojištěno, je nyní účtován denní příspěvek ČAP, jehož výše se pohybuje dle kubatury motoru vozidla od 20 do 300 Kč za den. Například u aut s objemem válců motoru do 1850 ccm je to 50 Kč denně. Tento příspěvek nenahrazuje povinné ručení.

ČAP bude nepojištěné vozy hledat porovnáváním údajů v Centrálním registru vozidel a databázi pojištěných vozidel. Na zaplacení příspěvku bude od vyzvání 30 dnů, v případě nesplnění může dojít až k žalobě a exekuci.

6. POLICIE AŽ OD STA TISÍC Od ledna dojde ke zvýšení limitů majetkové škody pro povinný výjezd policie k dopravním nehodám z dosavadních 50 na 100 tisíc Kč. Navíc byla zrušena povinnost volat Policii ČR ke škodě na vozidle, které vlastní třetí osoba (např. leasingová společnost nebo zaměstnavatel), ale řídil je někdo jiný. Účastníci nehody však musí sepsat záznam o dopravní nehodě.

Pro další informace o změnách viz rozhovor na str. IV

***

Kdy musíte k nehodě volat policii?

* Pokud při nehodě dojde ke zranění (třeba i jen drobnému) nebo k usmrcení osoby. * Pokud při nehodě dojde na některém z vozidel ke škodě vyšší než 100 tisíc Kč. * Pokud při nehodě dojde ke škodě (v jakékoli výši) na majetku třetí osoby (např. k poškození zaparkovaného vozidla, přilehlé nemovitosti apod.). Policie se však nebude volat v případě, kdy půjde o škodu na vozidle, které sice je v majetku třetí osoby (např. leasingové společnosti, zaměstnavatele, nebo třeba i někoho z rodiny), ale jeho řidič měl na nehodě účast.

* Pokud při nehodě dojde k poškození pozemní komunikace či její části a příslušenství (např. dopravní značky, svodidel apod.). * Pokud při nehodě dojde k poškození obecně prospěšného zařízení (např. přejezdového zabezpečovacího zařízení) nebo životního prostředí (např. při úniku provozních kapalin z vozidla). * Pokud po nehodě nebudeme sami schopni obnovit plynulost provozu. * Ve všech ostatních případech si vystačíte sami, bez pomoci policie. Zdroj: www.csobpoj.cz

Autor: