Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Povládne Číně opatrný Si?

Česko

Změny v nejlidnatější zemi světa – Vládnoucí strana má rozhodovat i o reformě politického systému

Nejvyšší komunističtí představitelé začali jednat o příštím prezidentovi země. Měl by se jím stát současný viceprezident Si Ťin-pching.

PEKING/PRAHA Čínská komunistická strana má před sebou nelehký úkol. V Pekingu již od včerejška jedná její ústřední výbor a témata k probírání jsou dost zásadní – jak bude v příštích letech vypadat čínská ekonomika? A kdo se stane novým vůdcem země? Výsledky setkání budou známy až v pondělí, nicméně již některé „úniky“ naznačují, že se možná chystají nějaké změny.

Současný čínský premiér Wen Ťia-pao nedávno vyzval k reformě politického systému a k většímu prostoru pro kritiku vlády ze strany občanů. Na začátku října pro CNN uvedl, že volání po „demokracii a svobodě v Číně bude nevyhnutelné“ a v srpnu zase prohlásil: „Bez politické reformy Čína ztratí to, čeho již dosáhla díky ekonomické restrukturalizaci.“

Nakolik ale budou jeho slova na čtyřdenním jednání komunistické strany vyslyšena, se nedá odhadnout. Podle agentury Reuters nedávné ostré reakce Pekingu na udělení Nobelovy ceny míru vězněnému disidentovi ukazují, že vládní strana má daleko k demokratickým změnám.

Jak zabránit stávkám Dalším velkým tématem mají být priority čínské ekonomiky. Více než 370 stranických činitelů má načrtnout příští hospodářský plán na období 2011 až 2015. Jak napsala agentura AFP, v pořadí 12. pětiletka zřejmě potvrdí stávající hospodářskou politiku, která podporuje domácí poptávku s cílem omezit závislost Číny na vývozu, má se ale mluvit i o sociální nerovnosti mezi bohatými a chudými.

Peking by chtěl, aby se rozdíly mezi těmito dvěma skupinami neprohlubovaly, protože by to mohlo vést ke stávkám či jiným sociálním nepokojům. Stejně tak je potřeba řešit i problém korupce a zvyšující se nezaměstnanosti.

Pokud jde o plány do budoucna, podle čínských médií se nyní země chce zaměřit na rozvoj určitých strategických odvětví, například informatiky či biotechnologií. Čína nyní soupeří s Japonskem o pozici druhé největší světové ekonomiky.

Neméně závažným tématem je i otázka nástupnictví. Veškerá pozornost se nyní upíná k viceprezidentovi Si Ťin-pchingovi. Ten by měl totiž nahradit současného vůdce Chu Ťin-tchaa, kterému skončí mandát v čele státu začátkem roku 2013. Stane se opravdu Si příštím prezidentem? Jestliže bude nyní povýšen do funkce místopředsedy Ústřední vojenské komise Ústředního výboru, pak odpověď zní ano. Tento post je důležitý jak ze symbolického, tak z praktického hlediska. Jak napsala CNN, bez této funkce by byl sedmapadesátiletý Si nadále „outsiderem“, pokud jde o vojenské záležitosti. I Chu nejdříve získal tento post, než se stal prezidentem. O politických názorech Si Ťin-pchinga se toho moc neví. Pokud jde ale o určité reformy v zemi, je prý velmi obezřetný. „Když mluvíme o obecném dojmu ze Si Ťin-pchinga, je to velmi opatrný člověk,“ citovala CNN politického komentátora Kao Č'-kchaje. „Na veřejnosti je velmi rozvážný. A nevypadá, že je příliš citově založený,“ dodal. Podle kritiků má Si nedostatek charismatu. V Číně ho prý jen málokdo zná. Spíše je známější jeho žena Pcheng Li-ťüan, která byla v 80. letech populární zpěvačkou. Si se postupně připravuje na funkci hlavy státu již od roku 2007. Byl vůdčí postavou během olympijských her v roce 2008, často cestuje do ciziny a podepisuje tam zakázky za miliony dolarů. Při jednáních v zahraničí vždy působí velmi klidným dojmem. Jedinou výjimkou byla jeho loňská cesta do Mexika, kde kritizoval cizí země. „Někteří cizinci se nudí a nemají nic lepšího na práci než se plést do našich záležitostí,“ prohlásil tehdy zvýšeným hlasem Si. „Ale Čína, za prvé, nevyváží revoluci, za druhé, nevyváží chudobu ani hlad, a za třetí, nezpůsobuje jim žádné problémy. Co víc k tomu říct?“ rozohnil se tehdy.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!