Hladina Vltavy v Praze velmi pomalu klesá, drama se přesouvá na Sever.

Povodně v Česku

Sledujte živě

Česko zasáhla velká voda
10:43
Lidové noviny ikonka online | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Server Lidovky.cz končí on-line zpravodajství z povodní. Během 10 dní jsme vám přinesli 1319 zpráv či fotografií. Děkujeme za pozornost.
09:59
Mezi Kralupy nad Vltavou a Prahou začala výluka kvůli opravě vedení,na které při záplavách spadly stromy. Vlaky na trať nemohou do 14:30, jezdí autobusy.
09:28
První stupeň povodňové aktivity vyžadující bdělost platí dnes ráno na Vysočině pouze na řece Trnavě v Červené Řečici na Pelhřimovsku. Hladina toku dosáhla v 08:00 výšky 109 centimetrů, stále klesá a blíží se normálu.
09:27
V noci na dnešek klesly hladiny Bíliny i Ohře na první povodňový stupeň. Labe v Ústí nad Labem a Děčíně je stále na třetím povodňovém stupni; aby byl odvolán, musí voda opadnout o více než 70 centimetrů.
08:24
Povodňový stupeň ohrožení zůstává na Labi v Děčíně a Ústí a Vltavě v Českém Krumlově. Uzavřených je po záplavách stále 70 úseků silnic, ubývá jich.
08:00
Ve Středočeském kraji klesají hladiny řek. Na Vltavě a Labi na Mělnicku začal po více než týdnu platit nejnižší, první stupeň povodňové aktivity. Druhý stupeň povodňové aktivity platí pouze na Vltavě ve vodní nádrži Vraný a na Berounce ve Zbečně, vyplývá z informací Českého hydrometeorologického ústavu.
07:44
V Jihočeském kraji platí některý z povodňových stupňů podle Povodí Vltavy na 17 měřicích stanicích. Stav nouze potrvá nejspíše do poloviny příštího týdne. Pokud by byl odvolán, musely by být škody vyčísleny do sedmi dnů. Budou v řádu stovek milionů korun, podle hejtmana Jiřího Zimoly (ČSSD) nejspíše překročí miliardu. Proto chce nechat starostům více času, aby mohli zjistit všechny škody.
07:41
Na jihu Čech platí třetí stupeň povodňové aktivity, tedy ohrožení už jen na Vltavě v Českém Krumlově. Výšku hladiny tam ovlivňuje vypouštění vody z lipenské přehrady. Na dvojce je Nová řeka a Lužnice v povodí Rožmberka. Po přívalových deštích klesla na druhý stupeň i Blanice v Heřmani.
07:39
Vláda dnes bude jednat o další možné pomoci, kterou by mohli získat lidé zasažení v minulých dnech povodní. Podle náměstka ministra financí Ladislava Minčiče na povodňové škody uvolnit celkem 7,3 miliardy korun. Už minulý týden kabinet souhlasil s dvoumiliardovou pomocí na opravu povodněmi poničené dopravní infrastruktury. Kromě uvolnění financí chystá vláda také daňové úlevy, dotace a zvýhodněné úvěry a záruky na úvěry pro zaplavené firmy. Ministerstvo pro místní rozvoj chce umožnit obcím zasaženým povodněmi čerpat veřejné peníze, které nebyly spotřebovány při řešení následků záplav z let 2009 a 2010. Kabinet chce pomoct rovněž zemědělcům, které povodeň zasáhla, ministerstvo životního prostředí má zase dotační program na plynové kotle pro místa, kde byly zaplaveny zdroje tepla.
22:04
Ve středu a ve čtvrtek už podle Českého hydrometeorologického ústavu nemá pršet. Teploty mají ve čtvrtek odpoledne vyšplhat až na 27 stupňů.
19:19
Prvotní náklady na úklid, svoz odpadu a čerpání vody po povodni v Ústeckém kraji odhadl krajský úřad na 343 milionů Kč. Postiženo je 77 obcí.
19:14
Hasiči | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Přívalový déšť způsobil v noci na dnešek problémy na mnoha místech jižní Moravy. Nejvíce zásahů měli hasiči na Blanensku, kde odčerpávali vodu ze zaplavených sklepů domů. V Boskovicích se před jedním vytvořila laguna. V Sudoměřicích na Hodonínsku museli hasiči odčerpat vodu z vinného sklepa. Další výjezdy byly na Tišnovsku, Znojemsku a také na Břeclavsku, řekl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.
18:48
V Plzeňském kraji jsou už řeky bez třetích povodňových stupňů. Dnes dpoledne klesly hladiny Klabavy v Nové Huti na Plzeňsku, která byla na třetím stupni od rána, a Radbuzy ve Staňkově na Domažlicku, která na nejvyšší stupeň stoupla v pondělí.
18:08
Letošní povodeň v Lužci nad Vltavou na Mělnicku způsobila podle prvních odhadů škodu za 68 milionů korun. Patrně budou vyšší, protože ještě nezačalo čerpání vody ze sklepů domů. Musí se počkat až opadne hladina řeky a spodních vod, aby mohl pokračovat další úklid. Řekl to starosta Patrik Rollo.
18:32
Lidé uklizí po bleskové povodni v Bílé Lhotě.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit foto: Lidové noviny
18:04
Novou Huť zatopila řeka Klabava. Na video se podívejte ZDE
18:01
Ústí nad Labem odhaduje škody po povodni na 2,2 miliardy korun. V evakuačních centrech je ještě na sto lidí, úklid ztěžuje hustá doprava.
17:32
V Praze 7 a 8 začnou dnes v noci odstraňovat protipovodňové zábrany.
17:26
Pracovníci ČEZ vysoušeli 11. června elektrické rozvodné skříně v Hřensku na Děčínsku. Lidí bez elektřiny a plynu po záplavách v Ústeckém kraji rychle ubývá.
Pracovníci ČEZ vysoušeli 11. června elektrické rozvodné skříně v Hřensku na Děčínsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit foto: ČTK
17:21
Povodeň v Lužci n.Vltavou způsobila předběžné škody za 68 mil.Kč.Nyní tu čekají na opadnutí vody,aby mohlo začít čerpání ze sklepů a další úklid.
16:56
Praha se po povodni postupně vrací k normálnímu životu. Radní hlavního města rozhodli, že začnou v nejbližší době rozebírat protipovodňové zábrany. Již byly otevřeny palác Žofín, zámeček v Troji a Praha 2 zpřístupnila veřejnosti všechny parky kromě Folimanky, kde se propadla část půdy.
16:52
ČEZ odpouští zaplaveným platby. Nečas k tomu vyzval i další firmy. Více čtěte ZDE
16:40
Úklid po povodních v Hoříně komplikuje voda. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit foto: MAFRA - Tomáš Krist
16:42
Pro většinu Terezína skončila evakuace vyhlášená minulý týden kvůli povodním, platí už jen ve čtvrti Kréta a ve východní části města na pravém břehu Ohře. Většina místních se už do města vrátila.
16:39
Dalších více než sedm milionů korun přibylo za uplynulých 24 hodin na zvláštních záplavových kontech humanitárních organizací. Celkem tak již lidé a firmy poslali přinejmenším 35,7 milionu korun, zjistila to ČTK u neziskových organizací.
16:19
V pražských Modřanech dostali lidé doporučení, aby převařovali vodu z vodovodu, pokud jí chtějí pít. Tato výstraha platí do odvolání.
15:55
Dodávky tepla a teplé vody po povodni už obnovily teplárny do většiny domácností v Ústí nad Labem a Děčíně, které musely minulý týden odpojit.
15:46
Ve středních Čechách by kvůli záplavám měl nadále platit stav nouze. Členové krajského krizového štábu nedoporučili jeho odvolání, sdělila mluvčí kraje Nicole Mertinová.
15:45
Vodohospodáři opět registrují povodňovou aktivitu na říčce Bystřice, která je přítokem přehrady Bystřička na Vsetínsku.
15:30
Voda stékající z lesů a polí ohrožuje domy v Žimrovicích na Opavsku. Hladina řeky Moravice, která tamní městskou částí Hradce nad Moravicí protéká, stoupla na první stupeň povodňové aktivity. Řekl to mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela. Podle pracovníků Povodí Odry se situace ještě může mírně zhoršit a hrozí i druhý stupeň povodňové aktivity.
15:06
Armáda přeložila svou tradiční velkou akci Bahna na konec srpna, obvykle se koná již v červnu ve vojenském prostoru u Strašic na Rokycansku. Důvodem je nynější nasazení vojáků a techniky při odstraňování následků povodní, sdělila ČTK mluvčí ministerstva obrany Mira Třebická.
14:55
Lidové noviny ikonka online | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ženisté už přehradili asi polovinu plavebního kanálu mezi parkem Stromovka a Císařským ostrovem . Na fotky z Císařského ostrova se můžete podívat ZDE
14:51
Zálezlice na Mělnicku vyčíslily škody na obecním majetku po povodních na 45 50 milionů korun. Další škody se ještě objeví po opadnutí vody.
14:44
V Hoříně na Mělnicku už je 99 procent domů na suchu, lidé se vrátili a vyklízejí. Do obce se už dá dostat autem. Pokračuje čerpání lagun.
14:22
Plošné vyhlášení druhého povodňového stupně se ruší v Libereckém, Středočeském, Ústeckém, Královéhradeckém kraji a v Praze. V platnosti zůstávají pouze místně vyhlášené stupně povodňové aktivity. Zákaz plavby na rozvodněných tocích trvá.
14:04
Energetická společnost ČEZ odpustí tři zálohové platby těm zákazníkům, kteří byli povodní zatopeni více než půl metru. Do půl metru bude zdarma měsíc, shodli se dnes generální ředitel firmy Daniel Beneš a premiér Petr Nečas. Předseda vlády k podobnému kroku vyzval i další dodavatele energie v oblastech postižených nynější povodní.
13:47
Voda z lesů a polí ohrožuje domy v Žimrovicích na Opavsku. Hladina Moravice, která tam protéká, stoupla na první stupeň povodňové aktivity.
13:35
Ikonka červený kříž | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministerstvo zdravotnictví pomůže s obnovou zaplavených studní, zajistí bezplatné testování vody. Zároveň varuje před používáním vody ze zaplavených studní, než budou sanovány a bude laboratorně prověřena nezávadnost vody. Do té doby je nutné používat k pití, výplachu úst či vaření pokrmů výhradně balenou vodu.
13:32
Pražané postižení letošní povodní nebudou muset platit daň z nemovitosti. Radní hlavního města dnes schválili vyhlášku, která to umožní.

Najdete na Lidovky.cz