Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Česko

Hasiči vyjížděli kvůli trvajícím dešťům. Na Nymbursku se vyskytlo tornádo

ilustrační snímek foto: Hasiči Královehradeckého kraje

Ačkoliv meteorologové částečně zrušili či snížili výstrahu, kvůli přetrvávajícím dešťům vyjížděli hasiči k popadaným stromům nebo odčerpávat vodu. Labe ve Špindlerově Mlýně dosáhla prvního povodňového stupně a na Nymbursku se v podvečer objevilo slabé tornádo. Experti z ČHMÚ uvedli, že počasí nad Českem ovlivňuje zvlněná studená fronta nad střední Evropou.
  9:03aktualizováno  22:07

„Další slabší tornádo se v podvečer vyskytlo v okolí Zvěřínku na Nymbursku. Situaci monitoruje Czech Thunderstorm Research Asociation a zítra bude proveden terénní průzkum. Místem procházely pouze slabší přeháňky,“ uvedlo ČHMÚ na svém twitteru.

„Za zmínku stojí událost, při které došlo v Dřenicích na Chrudimsku k pádu stromu a následnému poškození zaparkovaných vozidel. Velký pozor si dávejte také na silnicích. Při silném dešti je třeba snížit rychlost jízdy autem a jet velmi opatrně. Na silnici je snížená viditelnost a hrozí aquaplaning,“ uvedla mluvčí hasičů Pardubického kraje Vendula Horáková.

Jen za sobotu evidovali záchranáři šest výjezdů, do nedělní jedenácté hodiny dopolední pak dalších třináct. Zásahů přibývá i jejich kolegů v Královehradeckém kraji. Ti například vyjížděli do Náchoda Bělovci k pádu stromu na vozidla.

Během soboty brněnští hasiči vyjížděli například odčerpávat vodu jako v případě Jedovnické ulice, na místě zasahovaly hned tři jednotky.

Sobotní předpověď meteorologové upravili

Původní sobotní předpověď v neděli dopoledne upravili i sami meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu. „Snižujeme úroveň nebezpečí na velmi vydatný déšť pro oblasti Beskydy, Zlínský kraj a menší část Českomoravské vrchoviny. Zároveň zvyšujeme úroveň nebezpečí na velmi vydatný déšť pro Orlické hory,“ napsali v aktualizované zprávě. Pro některé oblasti jihu Čech a Moravy pak výstrahu zrušili úplně.

Na severu a severovýchodě území do nedělního poledne spadlo od 15 do 40 milimetrů, v horských oblastech až 70 milimetrů. „Do pondělního rána očekáváme dalších patnáct až pětatřicet milimetrů, přičemž zejména v Krkonoších a Jeseníkách za celé období spadne i přes sto milimetrů srážek,“ uvedli. Výstraha se týká krajů Vysočina, Pardubice, Královehradeckého, Moravskoslezského a Olomouckého.

Radarový snímek srážek

Aktuální radarový snímek srážek nad Českou republikou. Více na Pocasi.iDNES.cz

Na zbytku území s výstrahou spadlo podle dat pracovního Českého hydrometeorologického ústavu od dvaceti do padesáti milimetrů, na Českomoravské vrchovině šlo až o šedesát milimetrů. Podle jejich predikce budou během večera srážky slábnout, na severu a severovýchodě ale budou pokračovat s proměnlivou intenzitou i v noci na pondělí a během prvního pracovního dne nového týdne.

Meteorolog Marian Sandev ráno pro iDNES.cz sdělil, že se jejich predikce z předchozího dne prozatím naplňuje. První stupeň povodňové aktivity v té době ohlásili na Labe ve Špindlerově Mlýně. „Srážky budou během dne pokračovat. Zejména v severovýchodní polovině území v Krkonoších, Orlických horách, Jeseníkách a Beskydech,“ komentoval ráno s tím, že nevylučuje další oblasti s vyšší hladinou řek.

Upozornil, že místy hrozí snížená viditelnost a riziko aquaplaningu. Za deště je třeba snížit rychlost jízdy autem, jet opatrně a nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst.

Autoři: , ,