Úterý 9. srpna 2022, svátek má Roman
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Průzkum nepřístupného terénu se nezdařil, kobercové nálety ale fungují

Česko

  11:19aktualizováno  22:06
Plocha zásahu v Českém Švýcarsku se ve čtvrtek snížila z původních 1060 hektarů na 443. Průzkum skrytých ohnisek na nepřístupných místech u Pravčické dráhy za pomoci lezců se nezdařil, hasiči mění strategii zásahu vrtulníků. I přes horké počasí se čtvrtek obešel téměř bez zranění. Generální ředitel HZS ČR Vladimír Vlček poděkoval hasičům a policistům za výbornou spolupráci.

Podívejte se i na naše další živé přenosy

Sledovat na iDNES.tv

Průzkum skrytých ohnisek na nepřístupných místech u Pravčické brány za pomoci speciálně vycvičených lezců se ve čtvrtek nezdařil. Vrtulník rozdmýchával ohniska při nalétávání. Hasiči měli v oblasti proklestit cestu a případně tam také vytvořit čerpací stanoviště pro helikoptéry.

V budoucnu hasiči zvolí jinou variantu, aby se do velmi nepřístupného prostoru dostali. Novinářům to dnes řekl mluvčí hasičů Martin Kavka.

Naopak nová strategie, kdy vrtulníky létaly v řadě za sebou v takzvaném vláčku a shazovaly vodu pouze na jedno konkrétní místo, tedy ve větším množství, se vydařila.

„Kobercově přivádějí vodu na místo a vypadá to jako velmi účinná metoda a určitě v ní budeme pokračovat,“ zhodnotil mluvčí. Pět vrtulníků dnes shazovalo vodu okolo Pravčické brány a Křídelní stěny, další zasahoval ve Hřensku.

„Tady jsou skály, vysoké keře a ten oheň je mnohdy zalezlý v prasklinách. Je to velmi problematické místo a musíme ho pořád kontrolovat a dohašovat,“ řekl Kavka

Jedním z vrtulníků, které pomáhají požár v národním parku hasit, je stroj slovenských hasičů. Na místě je už devátý den. „Pro zvýšení efektivity hašení byl na dnešek (čtvrtek) naplánovaný výsadek slaněním hasičů z vrtulníku do nedostupného terénu. Tento manévr se však kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám nepodařilo uskutečnit,“ uvedli slovenští hasiči na facebooku. Dodali, že vzhledem k přetrvávající potřebě jejich týmu při zásahu hasiče v sobotu vystřídá další skupina. Přivezou také další, čtvrtou nádrž na vodu.

Kromě lehkého zranění palce jednoho ze zasahujících hasičů nebyla ve čtvrtek potřeba většího zásahu záchranářů. Díky dostatečnému počtu jednotek na místě se mohli hasiči pravidelně střídat a nedocházelo tak ke kolapsům nebo jiným zdravotním problémům, které by byly zapříčiněny počasím.

V likvidaci požáru pokračuje až tisícovka hasičů i ve čtvrtek, hlídají situaci pod Křídlovou stěnou, Bouřňákem, Větrovcem. Zároveň také mění strategii nasazení letecké techniky. Letadla dopoledne zůstala na zemi. Vrtulníky nasadí na masivní shozy za sebou na větší místa v systému „vlak“.

Na zaměřování ohnisek termokamera nestačí

S vyhledáváním ohnisek sice pomáhají drony s termokamerou, podle něj se však při vysokých teplotách nedají některá ohniska určit.

„Může být problém v tom, že termokamera ukáže ohnisko a není tam. Potřebujeme dostat hasiče přímo na místo, aby se přesvědčili, že tam opravdu ohnisko je,“ doplnil mluvčí. Hasiči vytvořili pět skupin pro práci s drony, které jsou v terénu po celém NP České Švýcarsko. Prostor pro práci ve vzduchu uvolňuje dronům koordinátor leteckého provozu.

Požár v Českém Švýcarsku

Sledovat další díly na iDNES.tv

Situace je náročná kvůli panujícím vedrům, hasiči se musí často střídat. Ve čtvrtek se teploty vyšplhaly až k 36 stupňům. Při vysokých teplotách hrozily nejčastěji kolapsy i dehydratace. Na vedro se připravili i záchranáři, kteří dorazili do Hřenska s modulem pro hromadná neštěstí Golem.

„Modul sám o sobě je vychlazen na konstantní teplotu, aby to bylo příjemné i pro pacienty, kteří zde zůstávají. Zvýšili jsme objem roztoků ve výjezdovém prostředku, zvýšili jsme objem chlazených nápojů a vozí i rehydratační roztoky,“ uvedl ve středu vedoucí odřadu pražské záchranné služby Ondřej Šedivka. Podle hasičů bylo v záchranářském kamionu do středy včetně ošetřeno 80 hasičů. Na místě jich pracuje okolo tisícovky.

Přes noc hasiči přeskupili síly, jednotky se přesunuly na místa, kde bude jejich zásah nejvíc potřeba.

„V noci jsme částečně přeskupili síly tak, aby ti hasiči, kteří už dohasili některá místa, se mohli přesunout na jiná a pomohli tam svým kolegům,“ řekl Kavka.

Autoři: , , ,

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat