Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Česko

Hasiči u Hřenska likvidují skrytá ohniska objevená drony. Ulevilo se jim

Úleva? Hasiči z Pardubického kraje se mohou konečně usmívat. Požár v Českém Švýcarsku dostali se svými kolegy po více než týdnu pod kontrolu. (1. srpna 2022) foto: Twitter: HZS Pardubický kraj

Hasičům se daří držet požár v Českém Švýcarsku pod kontrolou, plocha zásahu se zmenšuje o desítky hektarů. Na místě je 1028 hasičů. Oblast ráno prozkoumaly drony s termovizí. Na kritická místa se soustředí pozemní i letecká technika, a to pět vrtulníků, pět letadel a německé helikoptéry. Kontrolovaná plocha se zmenšila na 600 hektarů. Ministerstvo životního prostředí vyčlení na opravy 100 milionů korun.
  7:17aktualizováno  19:02

Hasiči se pohybují kolem Křídelních stěn, Holubího dolu, u čelní stěny v Hřensku, v okolí Bouřňáku a Větrovce. K dispozici mají tři stovky kusů požární techniky, z toho přes 200 automobilových stříkaček.

Zasahující hasiči využívají také přibližně sto kusů další techniky, včetně terénních čtyřkolek a vysokoobjemových čerpadel.

Oblast ráno prozkoumaly drony s termovizí. „Je to důležité pro piloty vrtulníků, protože požár už není vidět, plamenné hoření už tu není. Vytipovali jsme jim místa, kde je potřebujeme,“ uvedl mluvčí hasičů Martin Kavka.

Hasiči zasahují na západ od Pravčické brány

V 17:30 zasahovali hasiči na západní straně Pravčické brány, kde se objevila skrytá ohniska. „Přeskupujeme tam síly na místo, protože terén je velmi nepřístupný. Snažíme se to nepodcenit a dostat tam co nejvíc vody,“ řekl k zásahu u Pravčické brány Kavka. Skrytá ohniska se podle něj objevují také na německé straně, proto se tam také vrátily vrtulníky z Německa, které v předešlých dnech vypomáhaly v Českém Švýcarsku. Několik se jich však ještě dnes vrátilo na české území. Česká strana naopak německé straně poskytuje čerpací stanoviště na hranici.

Postup je v těžko přístupném terénu podle hasičů v úterý pomalý. Cestu si musí klestit pomocí motorových pil a využívají horolezeckou lanovou techniku. I když nad terénem létají vrtulníky a letadla, musí se na každé místo dostat i pozemní cestou. Podle mluvčího je nasazení letecké techniky velmi důležité, protože hasí nepřístupný terén.

„V nepřístupném terénu by rozhoření bylo velmi problematické, proto je důležitá letecká technika, aby to prolila vodou,“ doplnil Kavka.

Hasiči podle Kavky spolupracují s národním parkem, který má za úkol zajistit prokácení některých cest. Kavka uvedl, že problematických úseků jsou desítky.

„Dřeviny jsou tam poházené po zemi, částečně i v těch pěšinách a my se tam potřebujeme nějak dostat,“ popsal mluvčí. Doplnil, že kromě toho, že se hasiči poté dostanou lépe na některá místa, zabraňuje kácení a čištění cest od popadaných dřevin dalšímu požáru.

Dobrou zprávou podle mluvčího je, že se dnes při zásahu nikdo nezranil. Ve velicím štábu se však potvrdila nákaza koronavirem u dvou lidí, další člověk čeká na výsledek testu. Podle Kavky se členové štábu testovali po celou dobu, teď se testují ještě častěji. Část členů štábu koordinujícího zásah hasičů se obměnila.

Vysoké teploty budou pro hasiče problematické

Podle Kavky budou nadcházející vysoké teploty problematické více pro hasiče než pro samotný požár. Hašení v náročném terénu je pro hasiče vyčerpávající a bude třeba pravidelného střídání.

Teploty v nejbližších dnech stoupnout až na 34 stupňů Celsia. Srážky by se v oblasti mohly objevit v pátek, uvedl Martin Hynčica z ústecké krajské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Mluvčí Kavka dále uvedl, že se neobává toho, že by se požár mohl znovu šířit. „Hasiči budou i nadále sledovat kritická místa,“ dodal.

Hřensko slaňují lezci, kteří se dostávají do dalších těžko přístupných míst. Hasičům se podařilo během včerejšího večera požár lokalizovat a nyní dohašují plochu o velikosti přibližně 600 hektarů.

Prioritou je návrat místních do domovů

Prioritou je umožnit evakuovaným obyvatelům vrátit se zpět do svých domovů. To se zatím povedlo jen v obci Vysoká Lípa, kam se místní vrátili už v neděli.

K obnovení obcí zasažených požárem v Českém Švýcarsku by měl přispět také dotační program. Ten vyhlásí ministerstvo životního prostředí (MŽP) v půli srpna, napsal v úterý za ministerstvo Ondřej Charvát.

Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL) minulý týden uvedla, že resort na opravy poničené infrastruktury vyčlenil 100 milionů korun a v případě potřeby částku navýší.

Češi kdykoli pomůžou v Saském Švýcarsku

Čeští hasiči jsou v úzkém kontaktu se svými německými protějšky a jsou ochotní jim v případě nouze přijet pomoct s hašením požáru v Saském Švýcarsku.

K zasahujícím pěti letadlům a pěti vrtulníkům přibyly v úterý německé helikoptéry, které se vrátily z německé strany, kde také hoří.

Hasičům také pomáhají dvě armádní a dvě policejní helikoptéry a vrtulník Black Hawk ze Slovenska. Zasahují také tři letouny Antonov a dvě švédská letadla Air Tractor. S pomocí švédských letadel v Českém Švýcarsku hasiči i dál počítají. Odpoledne k nim přibyly německé helikoptéry. Na hranici mají čeští hasiči natažené hadice a koordinují s Němci činnost.

Hašení řídí ze vzduchu

Letecký provoz přímo na místě řídí posádka policejního vrtulníku EC 135, sdělila Irena Pilařová z policejního prezidia. Každé ráno si podle ní piloti rozdělí sektory podle toho, kde je potřeba hasit a také tak, aby nedocházelo k nebezpečným situacím. Posádka štábního vrtulníku navíc komunikuje s hasiči a tak vědí, kam vrtulníky či letadla směrovat.

Oproti běžnému řízení letového provozu je podle Pilařové řízení ze vzduchu přehlednější a také operativnější. „Pohled na požár zezdola je úplně jiný, než ze vzduchu,“ vysvětlila Pilařová. Posádka monitorovacího vrtulníku vidí, jaká je na místě situace, kde vznikají ohniska požáru a může tak hasiče či další leteckou techniku rychle vyslat sama, kam je potřeba.

Při běžných zásazích podle Pilařové není třeba řídit letecký provoz ve vzduchu, zásah v Českém Švýcarsku je ale výjimečný počtem nasazené letecké techniky na malém prostoru.

Hasiči děkují za podporu

Hasiči po týdnu náročné práce a ustupujícímu požáru mají také konečně důvod k úsměvu. „Děkujeme vám všem za podporu. Moc si ji vážíme a zdravíme do Pardubického kraje,“ píší hasiči na svém Twitteru. Status doprovodili optimistickou fotkou jednotky, která se usmívá do aparátu.

Podobně situaci komentuje centrální twitterový účet hasičů „Chceme vám poděkovat za obrovskou podporu. Je pro nás hnacím motorem. Pomohli jste!“

Zásah u rozsáhlého požáru by podle ředitele HZS Vladimíra Vlčka mohl skončit likvidačními pracemi v řádu dnů.

Požár v Českém Švýcarsku

Sledovat další díly na iDNES.tv

Kopřivnická společnost Tatra Trucks, jejíž vozy čeští profesionální i dobrovolní hasiči často používají, vyslala v pondělí ráno do Hřenska servisní vozidlo s techniky a mechaniky. Na místě je také další vozidlo, které zajišťuje dovoz náhradních dílů potřebných pro nasazenou hasičskou techniku. „Servisní jednotka bude hasičům k dispozici nejméně týden nebo až do odvolání pohotovosti v krizové oblasti,“ uvedl dnes mluvčí Tatra Trucks Andrej Čírtek.

Zásah pokračuje, v akci další tisícovka hasičů

„Nyní se soustředíme na obměnu sil, údržbu techniky, kontrolu požářiště a likvidaci drobných ohnisek v místech, která máme zcela pod kontrolou,“ napsali v pondělí večer na Twitteru.

Hadice i na Pravčické bráně

Hasiči v národním parku natáhli už celkem 78 kilometrů hadic. A dostali se i na ikonický bod celého parku. „To je ta, která je absolutně nejvýš, na Pravčické bráně,“ komentovali svůj počin.

Hadice natažená přímo na Pravčickou bránu (1. srpna 2022)

Při úspěšném boji s nezkrotným živlem si pak zajímavě oddechli pražští hasiči. Ti si při svém zásahu v lese počkali, až se nad jejich hlavami objeví vrtulník s bambi vakem. A ... nechali se pokropit.

„Když je ti vedro a potřebuješ se ochladit...naši kluci si to užili,“ pochlubili se půlminutovým videem.

Autoři: ,