Sobota 23. září 2023, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pozor, přichází Maestro!

Česko

Koncertní show - formát, který je u nás ojedinělý - se rozhodli vyzkoušet hudebník a performer Martin Zbrožek, režisér Ondřej Havelka a dirigent Peter Vrábel. Zkušební premiéra, která má vyzkoušet reakce publika, se odehraje dnes v 19.30 v žižkovském kině Aero.

PRAHA Při vymýšlení „hudební klauniády“ nazvané Psst, Maestro přichází... se tvůrci inspirovali vystoupeními amerického baviče Dannyho Kayeho. „Nekopírujeme ho přímo, náš program je spíše parodií na různé typy dirigentů, na poměry v orchestru, který je do děje hodně zapojen.“ říká manažerka Komorního orchestru Berg Eva Kesslová. „Předvedeme různé veselé příhody, jaké život hudebníků v orchestru přináší, zvláště vztahy mezi dirigentem, sólisty a hráči,“ dodává s tím, že v programu zazní známé orchestrální kusy od Lehára přes Bacha až po Brittena. Iniciátorem představení je Martin Zbrožek, který se předvede jako herec. Zároveň vezme do ruky housle, a dokonce i zazpívá. Režie se chopil Ondřej Havelka, autorsky se podílel také dirigent Bergu Peter Vrábel - jde o trojici, jež se už sešla při přípravě inscenace Zlatovláska v Národním divadle.

„Radil jsem Martinovi z pohledu praktika, jak se chová dirigent začínající, který chce být s orchestrem kamarád a prožívá každý nástup, a jak starý protřelý maestro, který hráči opovrhuje,“ líčí Vrábel. Na starosti měl také výběr hudby. „Potřebovali jsme například úryvek z Beethovenovy Osudové a Petr Wajsar k tomu dokomponoval vlastní úsek a skladbu nazval Osudová změna,“ prozrazuje jedno překvapení večera, kde bude mít prostor také improvizace.

„Show není cílená na zasvěcené publikum nebo muzikanty,“ upozorňuje Eva Kesslová, „bavit by se měli i úplní hudební laici.“

Autor: