Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Pozoruhodné drama Einsteinovy ženy

Česko

Kdyby se Mileva Maričová narodila v běžné rodině, skončila by malá, nenápadná, kulhající dívka nejspíš u pletení punčoch. Mileva však měla otce, který, ač sám bez vyššího vzdělání, rozpoznal její nadání a touhu po vědění. V roce 1890 ji poslal na jedno z mála gymnázií, která byla ochotna vzdělávat dívky a posléze byl ochoten financovat i studium na univerzitě v Curychu. Jejím spolužákem byl téměř o čtyři roky mladší Albert Einstein. Dlouho to vypadalo jen na přátelství dvou hloubavců. Když Mileva začala mít pocit, že by se vztah mohl změnit v milostný, odjela do Německa. Nakonec se ale, i pod vlivem Einsteinových dopisů, vrátila. Otěhotněla, odjela domů do Srbska porodit holčičku (o jejímž osudu se však nic neví), a posléze se do Curychu vrátila. Sama. Vztah pokračoval a došlo i ke sňatku, z něhož posléze vzešli dva synové. Ty už rodiče vychovávali společně. Byli spolu téměř dvě desetiletí a celou dobu Mileva s Einsteinem spolupracovala. Pomáhala mu zejména s matematickými výpočty. Pak se všechno zbortilo. Pracovitá, avšak velmi uzavřená žena zůstala v Curychu s dětmi sama, dlouho dokonce takřka bez prostředků.

Příběh, který stačí jen zaznamenat, aby strhnul. Desanka Trbuhovíč-Gjurič to udělala bez velkých literárních ambicí, ale dost poctivě pro všechny, které zajímá nejen rodina slavného fyzika, ale zákruty života vůbec.

„Když nejsi se mnou, jako bych ani úplně neexistoval,“ psal mladý Einstein Milevě, s níž trávil svá nejplodnější tvůrčí léta. Když ji opustil, svěřil se přátelům: „Musel jsem to udělat, abych zachránil sám sebe.“

***

Ve stínu Alberta Einsteina Desanka Trbuhovič-Gjurič Přeložila Jana Zoubková. Vydalo nakladatelství Academia, Praha 2007, 176 stran.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!