Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Práce policisty upřímně a online

Česko

Blog britského detektiva líčí policejní práci i problémy společnosti. Autor za něj obdržel Orwellovu cenu

LONDÝN Nejznámější a nejčtenější blogy v Británii se většinou věnují politice v nejrůznějších podobách, ale v poslední době se hvězdou mezi blogery stal anonymní policista. Jeho internetový deník čtou desetitisíce lidí, a dokonce za něj dostal prestižní Orwellovu cenu.

Blog nazvaný NightJack - An English Detective je neobyčejně upřímným, poutavým a také depresivním líčením policejní práce, které přináší čtenáři kromě požitku ze čtení také více informací o okrajích britské společnosti než mnohé sociologické práce.

Autor blog pojmenoval podle policejního žargonového výrazu pro detektivy na nočních službách -v angličtině „nightjacks“. Začal jej psát loni v únoru, když se inspiroval internetovým deníkem jiného policisty a rozhodl se oprášit vlastní literární pokusy z univerzity.

Rozhodl se psát anonymně a bez obav z reakce nadřízených, takže čtenáři dostávají nezkreslený obrázek policejní práce, přímočaré popisy a analýzy kriminality problematických čtvrtí, stejně jako postřehy o policistech, kteří se v posledních letech proměnili po řadě reforem „z přístupných sousedských postav v úderné oddíly“.

Tři a půl tisíce čtenářů za den Zanedlouho se ukázalo, že jde o velmi úspěšný recept. Počátečních dvacet až třicet čtenářů za den se rychle rozšířilo na více než tři a půl tisíce. A začátkem května dostal anonymně píšící policista Orwellovu cenu, jedno z nejprestižnějších ocenění za politické novinářství. „Zasvěcený pohled na policejní práci, kterou nabízí Jack Night, je něco, co může poskytnout jen blog, a on to dělá skvěle. Ukáže vám, o co v policejní práci jde, a když si přečtete první zápis, nemůžete se odtrhnout,“ zdůvodnili porotci udělení Orwellovy ceny.

Přes veškerou slávu zůstal autor i nadále anonymní. Ví se o něm jen, že je detektiv a že jemu asi pětačtyřicet let. Neuvádí ani, kde v Anglii slouží. „Nikdo z mých kolegů neví, že píšu blog, i když možná někteří něco tuší. Ví to pár mých přátel mimo policii a moje rodina,“ řekl deníku The Independent.

Nepřišel si ani pro Orwellovu cenu, poslal pro ni bývalého kolegu a tři tisíce liber, které se s cenou pojí, věnoval fondu podporujícímu rodiny policistů zabitých ve službě.

Celkem podle očekávání dostává řadu nabídek na publikaci blogových záznamů od nakladatelů, ale zatím je všechny odmítl. Blog dokonce dočasně přestal psát a soustředí se na dokončení románu.

Té práce bych se nechtěl vzdát A téma chystané knihy? „Přece policie,“ prozradil autor s úsměvem. „Když si pročtete můj blog, zjistíte, že po dvaceti letech ve službě už o ničem jiném nic moc nevím a psát nemůžu,“ dodal.

Román hodlá nicméně vydat pod svým pravým jménem, neboť nechce k jeho vydání využít slávu získanou blogováním.

„Musel bych říci, kdo jsem, a mohlo by to znamenat konce mé policejní kariéry. To bych nechtěl, protože mám svou práci rád. Někdy se dostanu i k vyšetřování těch nejvážnějších zločinů v oblasti, kde žiju. A nikdy bych se té práce nechtěl vzdát,“ uvedl britský policista na závěr rozhovoru pro list The Independent.

***

Detektivovy rady pro jednání s policií

Pod názvem kapitoly „Průvodce přežití slušných lidí“ shrnuje britský policista na svém anonymním blogu NightJack několik dobrých rad: * Vždy si stěžujte jako první. I když jste původcem konfliktu vy, zavolejte policii jako první a žádejte pomoc. Zmínka o rasové či jiné diskriminaci hraje vždy pro vás. * Nikdy se nesnažte policistům, kteří vás přijeli zatknout, cokoliv vysvětlovat. Je to zbytečné a jen si přihoršíte.

* Mluvte co možná nejméně a žádejte právního zástupce.

Zúčastnit se výslechu bez něj je jako projít se Tottenhamem (okrajová část Londýna - pozn.

red.) se zlatými rolexkami. maj

Autor: