Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Práce v Británii už netáhne

Česko

Češi v cizině – Nárazová zaměstnání v zahraničí se vyplatí stále méně. Hlavně kvůli sílící koruně

PRAHA Ještě nedávno byla Velká Británie pro Čechy zemí zaslíbenou, dnes o práci placenou librou ztrácejí zájem. Hlavní podíl na tom mají prudký propad hodnoty libry za poslední půlrok a dlouhodobý růst životní úrovně v Česku.

„Zájem o pozice v Anglii obecně hodně poklesl, podle hrubého odhadu by to od začátku roku mohla být asi polovina,“ popsal situaci Evžen Tomášek, ředitel společnosti ASJ Inc., která zajišťuje dlouhodobé pracovní pobyty v zahraničí. Důvodem je především fakt, že práce v Británii se už zdaleka nevyplatí tak jako kdysi.

Kurz britské měny zažil v posledních měsících strmý sestup. Zatímco ještě před půl rokem měla jedna libra hodnotu kolem 40 korun, dnes už cena atakuje hranici 31 korun. Britská ekonomika je v Evropě nejvíce navázána na Spojené státy, a problémy USA tak libru rychle táhnou ke dnu. Ztráta hodnoty je nepříjemným překvapením především pro ty, kdo si po návratu do Čech chtějí vydělané libry vyměnit.

„Když jsem se vrátil z brigády do Čech, zrovna začal kurz výrazněji padat. Rozhodl jsem se ještě počkat, ale ono to klesalo pořád dál. Na radu známých jsem peníze nakonec vyměnil ještě poměrně včas. I tak to ale moje původní plány trochu nabouralo,“ popsal svoje zkušenosti s prací ve Skotsku student Tomáš Stoy. Přitom není zdaleka jediný, komu slabá libra zkomplikovala život.

„Říkal jsem si, že se to musí zase vyšplhat zpátky, přece jen libra vždy byla pevná měna. Ale šlo to pořád dál a ten růst se už stal jen zbožným přáním,“ potvrzuje jeho slova třiadvacetiletý Filip, který pracoval v britském hotelu. Řada lidí tak kvůli nejisté výši konečného výdělku může své plány přehodnotit. „Kdybych měl o podobné cestě znovu uvažovat, rozhodně by mě to dost odrazovalo,“ dodává Stoy.

Svou roli hraje také rostoucí životní úroveň v Česku. „Vliv kurzu je dominantní, navíc se dlouhodobě vyrovnává rozdíl mezi platy. Výhodnost práce v Anglii se proto každým rokem snižuje,“ uvedl Ivo Baštýř z Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí.

Například lidem z oblasti IT už se podle Baštýře migrace za prací příliš nevyplatí. VČesku totiž působí řada mezinárodních firem, které tlačí platy v celém odvětví nahoru. Výsledný rozdíl je tak dnes již minimální. Podle lidí, kteří v Británii pracují, ale nejde jen o peníze. „Tohle téma je u nás nepochopené. Hlavním přínosem jsou zkušenosti a kontakty. Propad kurzu je samozřejmě špatný, ale ty ztracené tisíce za to pořád stojí,“ myslí si Libor Suchý, který od září pracuje jako programátor v Londýně.

Graf

Jak se vyvíjel kurz světových měn vůči koruně za posledního půl roku

Autor: