Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Práce v tunelu se zastaví na měsíce

Česko

PRAHA Doba, na kterou se zastaví práce na tunelu Blanka, narůstá den ode dne. Ještě v úterý, těsně poté, co se v Praze 6 na dvou místech tunel propadl, odhadovali odborníci zdržení na několik týdnů. O den později se už mluvilo řádově o měsících, kdy zůstanou stroje stát. A vyloučeno není ani to, že firma Metrostav tunel vůbec nedokončí.

Společnost nyní bude muset připravit nový geologický průzkum a zpracovat novou dokumentaci ke stavbě. Dokud tyto materiály nepředloží, nedovolí jí Český báňský úřad (ČBÚ) ve stavbě pokračovat. „Musíme předejít tomu, aby se ta situace opakovala. Je velmi nepříjemné, že se to stalo už potřetí,“ řekl LN náměstek ředitele ČBÚ Dušan Havel. Geologický průzkum podle mluvčího Metrostavu zaplatí investor, tedy město Praha. „Neumím teď říci, kolik to přesně bude stát,“ tvrdí mluvčí firmy Metrostav František Polák. Připouští ale, že cena takového průzkumu se pohybuje v řádech milionů korun. Primátor Pavel Bém naopak tvrdí, že veškeré další náklady půjdou na účet firmy.

Mezitím, co bude společnost připravovat dokumentaci, báňský úřad musí vyšetřit, proč se tunel už potřetí propadl a v areálu ministerstva kultury zůstal v zemi kráter dlouhý pětatřicet metrů. „Z mých zkušeností můžu odhadnout, že předběžné výsledky budou nejdříve za dva měsíce,“ dodal Havel. Kromě toho, že si úřad nechá vypracovat znalecké posudky, bude vyslýchat dělníky a zodpovědné vedoucí pracovníky. „Problematické je prohledání místa, protože se k němu inspektoři úřadu nedostanou a důkazy jsou pod sutinami propadlého nadloží,“ vysvětlil Havel.

Současně s báňským úřadem vyšetřuje celou věc i policie. A zřejmě i její práce se může protáhnout - včera totiž policistům přibyla dvě trestní oznámení na neznámého pachatele pro podezření z veřejného ohrožení. Jedno podal magistrát, druhé primátor Bém. „Jsem mimořádně rozezlen a velmi upřímně děkuji Bohu, že se nikomu nic nestalo,“ řekl primátor. Magistrátním právníkům také rozdal několik úkolů: mají zjistit, jaké může Praha uplatnit vůči Metrostavu sankce, zda může odstoupit od smlouvy a také to, zda může město podat trestní oznámení na konkrétní osobu, která je za stavbu zodpovědná. „Chceme použít všechny možné právní nástroje. Je třeba nalézt toho, kdo pochybil,“ dodal Bém. Další trestní oznámení možná podá sdružení Arnika, které se stejně zachovalo i v roce 2008, kdy se tunel propadl poprvé. V lesoparku Stromovka tehdy země zmizela nejdřív v květnu, v říjnu zela v parku díra o průměru pětadvacet metrů. Při propadu tento týden zavalila hlína i bagristu. Muž uvízl asi dvacet metrů pod zemí, záchranáři ho ale po šesti hodinách vytáhli zdravého.

Ještě letos v březnu se firma Satra, která řídí projektování stavby, dohadovala s Metrostavem, jaký zvolit v úseku kolem Brusnice způsob ražby tunelu. Možnosti byly dvě: levnější a rychlejší horizontální členění nebo šetrnější, ale dražší vertikální. „V tom úseku, který se propadl, jsme použili ten bezpečnější způsob. A přesto se to propadlo,“ říká Polák. Firma stále odmítá, že by při pracích pochybila. Kvůli Blance se zítra sejdou pražští radní. „Na jednání by měli být zástupci všech stran, které se podílí na stavbě,“ řekl LN náměstek primátora Pavel Klega (ODS). Jeho kolega Rudolf Blažek už připustil, že by Praha mohla vypovědět Metrostavu smlouvu, pokud nezaručí, že už se nebudou nehody opakovat.

Autor:

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...