Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Pradědové zažili více bouří

Česko

VÍDEŇ Klimatické změny ve střední Evropě nedoprovází nárůst počtu vichřic a bouří, i když si to laická veřejnost mnohdy myslí. Navíc prý před sto lety bylo mnohem „bouřlivěji“ než dnes. K tomuto závěru dospěli podle agentury APA rakouští klimatologové, kteří zkoumali vývoj počasí ve středoevropských městech, včetně Prahy, za posledních 130 roků.

„Subjektivní dojem klame,“ tvrdí autor nové studie Christoph Matulla z vídeňského Ústředního institutu pro meteorologii a geodynamiku (ZAMG). Podle něj stoletá časová řada dat neprokázala trend zvyšování počtu bouří.

Z analýzy meteorologických údajů z let 1872 až 2008 prý nicméně vyplývá, že v období od druhé světové války až do devadesátých let výskyt vichřic narůstal. Přesto se jako „nejbouřlivější“ doba ve střední Evropě ukázal přelom 19. a 20. století. Následně prý četnost bouří klesala a svého minima dosáhla ve třicátých letech. Poté však nastal plynulý nárůst počtu bouří s vrcholem v devadesátých letech, ale od té doby se vichřice a bouře opět uklidňují.

Na tom nic nemění ani nedávná série silných bouří, jejichž výskyt stále zapadá do normálního ročního průměru, prohlásil Matulla s odkazem na orkány z posledních dvou let, pojmenované Franz, Kyrill, Olli, Paula, Emma, které jsou v Rakousku i v Česku stále v živé paměti.

Autor: