Úterý 4. října 2022, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Duhový průvod dorazil na Letnou. Účastnilo se ho až 60 tisíc lidí

Česko

  9:03aktualizováno  15:19
Účastníci duhového průvodu hrdosti sexuálních menšin postupně přicházejí na pražskou Letnou. Zaplněná je celá Pařížská třída a Čechův most. Průvod doprovází hudba, tanec a jásot a potlesk, přihlížejí mu kolemjdoucí. Podle policie se akce účastní až 60 tisíc lidí. Na Letné průvod končí, na účastníky Prague Pride zde čeká hudební program.

První účastníci duhového průvodu dorazili kolem 14:15 na pražskou Letnou. Postupně přicházejí další tisíce. Policisté původní odhad 30 tisíců účastníků navýšili na 60 tisíc. „Nezaznamenali jsme žádné narušení veřejného pořádku či jiné problémy,“ uvedl mluvčí pražské policie Jan Rybanský. Program bude na Letné pokračovat hudebními vystoupeními na šesti stagích.

V čele průvodu účastníci nesli účastníci velký transparent s názvem akce. V prvních řadách šel i pražský primátor Zdeněk Hřib s manželkou. Pochodu se účastní lidé různých generací včetně rodičů s dětmi.

Cestou z Václavského náměstí prošel průvod přes náměstí Staroměstské, kde si jeho účastníky fotili turisté. Průvod zdobí především duhové vlajky ve všech velikostech, od těch namalovaných na tvář až po velké vlajky, do nichž se lidé celí halí. Někteří nesou transparenty, například se slogany vyzývající k podpoře LGBT+ komunity.

Akce se zatím obešla bez jakýchkoliv komplikací a incidentů, přestože po cestě ulicí Na Příkopě se účastníci průvodu setkali s několika muži, kteří pronášejí biblické citáty a v souvislosti s průvodem mluví o hříchu.

Ještě před začátkem průvodu stáli na Václavském náměstí u sochy sv. Václava dva odpůrci akce s transparentem s nápisem Česko není Sodoma a znaky pro mužské a ženské pohlaví.

Sobotní průvod se do Prahy vrátil po dvouleté pandemické pauze. Pride probíhá od 8. do 14. srpna a kromě karnevalového průvodu nabízí koncerty, workshopy, debaty či divadelní představení. Většina z akcí je přístupná zdarma.

Letošní ročník festivalu nese téma Heart matters, tedy na srdci záleží nebo srdeční záležitost. „Odráží to lidskoprávní aspekt celého festivalu. Srdce není pouze v našem logu, ale je tu i osm miliard srdcí, která bijí po celém světě. Snažíme se říct, že na všech srdcích záleží. Je to symbol života, sounáležitosti, vzájemné lásky a lidskosti. Téma se promítá do téměř všech 150 festivalových akcí,“ řekl ředitel festivalu Tom Bílý.

Festival v posledních letech finančně i symbolicky podporuje hlavní město. Letos jako v minulých letech visí na magistrátní budově duhová vlajka. Před radnicí je podruhé také duhový přechod. Duhové vlajky se již v pátek objevily v ulicích metropole.

Autoři: ,

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...

Pečujte o své zdraví těmi nejčerstvějšími omega-3 na světě
Pečujte o své zdraví těmi nejčerstvějšími omega-3 na světě

V Norsku, zemi lososů, se nepoužívá výraz šťastný jako blecha, ale šťastný jako losos. I vy teď můžete ochutnat nejprodávanější omega-3, které...

Mohlo by vás zajímat