5. srpna 2016 13:06 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Praha 1 chce zakázat prodej alkoholu po desáté večer

Mladí lidé konzumují alkohol - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mladí lidé konzumují alkohol - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Praha 1 chce zákaz prodeje alkoholických nápojů v obchodech po 22:00. Informaci České televize v pátek potvrdil starosta městské části Oldřich Lomecký (TOP 09). Starosta bude po magistrátu žádat vydání nové vyhlášky, protože zákaz pití alkoholu na veřejnosti, který už v metropoli platí, podle něj nestačí. Magistrát ale podle mluvčího Víta Hofmana o přípravě nové vyhlášky neví.

„Rádi bychom dosáhli zákazu volného prodeje alkoholu v lahvích ve večerkách na území pražské památkové rezervace po 22:00,“ uvedl starosta. „Důvodem je obrovský nárůst popíjení zejména mladistvých ze zahraničí, kteří s levným alkoholem v lahvi bezprostředně koupeným v uličkách centra jsou noční můrou těch, kteří tam bydlí,“ doplnil. Zákaz by se podle něj netýkal restaurací a hotelů.

Na většině území Prahy 1 sice platí zákaz pití alkoholu na veřejnosti. Podle starosty ale městská policie ve večerních hodinách nedokáže přestupkům zamezit. Mluvčí strážníků Irena Seifertová to ale odmítá.

„Proti narušování veřejného pořádku lze využít jiných mechanismů,“ tvrdí Hofman. Odvolává se přitom na vyhlášku zakazující konzumaci alkoholických nápojů třeba na Václavském náměstí, na náměstí Republiky nebo Hradčanském náměstí. „Pokud dochází k porušování nočního klidu, ke konzumaci alkoholu ve vyhláškou zakázaném místě nebo konzumaci alkoholu nezletilými, doporučujeme přivolat hlídku městské policie,“ doplnil.

ČTK