2. května 2017 18:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Praha 1 zakáže cyklistům jezdit po pěších zónách v centru města

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 8Diskuse
Značka na cyklotrase před Kampou ze směru od Karlova mostu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Značka na cyklotrase před Kampou ze směru od Karlova mostu | foto: Lidovky.cz

PRAHA Praha 1 zakáže cyklistům jezdit po pěších zónách v centru města mezi 10:00 a 18:00, o zákazu v úterý jednala rada městské části. Radnice tím chce bojovat proti elektrickým koloběžkám, které po zákazu nahradily vozítka segway. Sdružení Automat, které se věnuje propagaci cyklistiky jako způsobu dopravy, záměr kritizuje. Pomohlo by vytvoření bezpečných objízdných tras, uvedlo v tiskové zprávě.

Podle místostarosty Prahy 1 pro dopravu Richarda Bureše (ODS) není cílem zákazu vyhánět cyklisty. „Cítíme však povinnost chránit všechny občany naší městské části, kteří si na situaci v pěších zónách dlouhodobě stěžují. Rada vzala v potaz řešení, které je běžné v mnoha světových metropolích, že omezení je platné pouze v určitých hodinách,“ uvedl Bureš v tiskové zprávě.

Pro zákaz segwayů potřebovala radnice, aby vyhlášku přijal magistrát, pro zákaz kol na pěších zónách jeho souhlas nepotřebuje. „Nařízení je plně v kompetenci městské části Praha 1. Jde o opatření, jehož cílem je zabránit provozovatelům vozítek segway, aby je po zákazu nahradili jinými vozítky, které by znovu ohrožovaly chodce v turisticky exponovaných lokalitách,“ řekl na dotaz ČTK náměstek pražské primátorky pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD).

Zákaz by mohl platit například na Staroměstském náměstí

Konkrétní místa, kde bude zákaz platit, vybere odbor dopravy centrální radnice. Mohlo by jít o dolní část Václavského náměstí, Staroměstské náměstí, náměstí Republiky, Malé náměstí, ulice Karlova, Michalská, Železná a Celetná, části ulic Na Příkopě, Jilská, Maiselova a Melantrichova, Na Můstku nebo 28. října.

„Problém s komerčním provozováním elektrokoloběžek a dalších vozítek lze řešit jinak a není kvůli tomu nutné kriminalizovat lidi, kteří jezdí po Praze na kole, a šetří tak životní prostředí i zdraví ostatních,“ uvedla v tiskové zprávě ředitelka Automatu Hana Škodová.

Radnici sdružení navrhuje omezit „vláčky“ turistů na elektrokolech či koloběžkách značkou stanovující nejmenší možnou vzdálenost mezi jízdními koly. Pomohlo by podle něj také vytvoření bezpečných objízdných tras tak, aby cyklisté neměli důvod po pěších zónách kolem Staroměstského náměstí jezdit.

Segwaye nyní nesmějí jezdit v pražské památkové rezervaci, v celé Praze 1, části Prahy 2, Žižkova, Prahy 4 a Smíchova, území Libně, Holešovic a Letné. Zákaz vjezdu město schválilo loni v červenci, kvůli chybějícím značkám jej ale nemohlo vymáhat. Jezdci tak z ulic zmizeli až počátkem prosince, instalace značek vyšla na 3,7 milionu korun.

ČTK
  • 8Diskuse