„Celou věc jsme důkladně posoudili, zabýval se tím jednak náš odbor územního rozvoje a konzultovali jsme to také s ministerstvem zahraničních věcí, a rozhodli jsme se instalaci sochy nerealizovat. V tomto duchu jsem také informoval tureckého velvyslance,“ uvedl starosta Jakub Stárek (ODS).
Místostarosta Prahy 6 Jan Lacina, který je odpovědný za oblast kultury, poté redakci iDNES.cz vysvětlil, že rozhodnutí má historickou souvislost, protože Mustafa Kemal Atatürk byl v roce 1915 jedním z organizátorů genocidy Arménů v Turecku.
„Grémium zvažovalo více faktorů. Uměleckou kvalitu darované sochy, komplikace s vhodným umístěním v Ankarské ulici, ale samozřejmě také historické konsekvence, například genocidu Arménů, ke které v éře Mustafy Kemala došlo a která byla českým státem uznána. Ve vší úctě k zakladateli moderního, sekularizovaného tureckého státu jsme dospěli k závěru, že sochu na území Prahy 6 neumístíme,“ dodal Lacina.
Třímetrovou sochu na metr a půl vysokém podstavci zamýšlelo turecké velvyslanectví podle Deníku N vztyčit v parku u ulic Na Větrníku a Ankarská na Břevnově. Turecká ambasáda sídlí na druhém konci Prahy 6 na Sibiřském náměstí v Bubenči nedaleko Stromovky.
Atatürk se narodil jako Mustafa Ali Riza oglu 19. května 1881 v Soluni, která tehdy patřila Osmanské říši. Jako důstojník turecké armády se účastnil několika válek a bitev, po skončení první světové války byl tvrdým vyjednávačem o mírových smlouvách a nakonec se stal prvním tureckým prezidentem.
Mustafa Kemal, kterému přisvojil parlament oficiální přezdívku Atatürk (Otec Turků), usiloval ve funkci prvního tureckého prezidenta, kterým se stal v roce 1923, o překonání islámské minulosti země a o vytvoření moderního tureckého světského státu.
Zasloužil se také o industrializaci země, emancipaci tureckých žen a zavedení latinky. Autokratickými metodami vládl až do své smrti 10. listopadu 1938.
V roce 2015 se objevily informace o možném umístění Atatürkovy sochy v Karlových Varech, kde se v roce 1918 léčil. Proti tomu kvůli genocidě Arménů v posledních letech Osmanské říše protestovala česká arménská komunita.
19. května 2019 |